deutsch polski
04.16 安. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Opublikowano 31.03.2012 - 925 czyta - printer
Maria urodzi豉 si 7 stycznia 1844 r. w Lourdes jako najstarsza z rodze雟twa. By豉 c鏎k ubogiego m造narza. W dwa dni po urodzeniu otrzyma豉 Chrzest 鈍i皻y, a na nim imiona Maria Bernadetta. Kiedy mia豉 11 lat, przyj窸a j do siebie krewna, u kt鏎ej pasa豉 owce. Po trzech latach wr鏂i豉 do rodzinnego Lourdes, aby przygotowa si do I Komunii 安i皻ej. I wtedy - 11 lutego 1858 r. - po raz pierwszy Bernadecie objawi豉 si Matka Bo瘸 nad rzek Gave, w pobli簑 groty Massabielle. Wezwa豉 j do modlitwy r騜a鎍owej oraz do czyn闚 pokutnych w intencji nawr鏂enia grzesznik闚. W ci庵u p馧 roku Matka Bo瘸 objawi豉 si 安i皻ej 18 razy. Wizje te da造 pocz徠ek s造nnemu sanktuarium w Lourdes. W roku 1862 biskup diecezji Tarbes, Laurence, do kt鏎ej nale瘸這 Lourdes, og這si dekret o prawdziwo軼i objawie.

W tym samym roku zapad豉 na obustronne zapalenie p逝c. Wyzdrowia豉, ale postanowi豉 wst徙i do zakonu. Chcia豉 si po prostu ukry, by uj嗆 oczu ciekawych. Dzi瘯i po鈔ednictwu biskupa z Nevers, Forcade, wst徙i豉 tam瞠 do si鏀tr "Od Mi這軼i i Nauczania Chrze軼ija雟kiego". Po瞠gna豉 si wi璚 z rodzin i z ukochan grot Massabielsk.Schorowanej powierzono funkcj infirmerki i zakrystianki. Dopiero 22 wrze郾ia 1878 roku z這篡豉 郵uby wieczyste. Zmar豉 16 kwietnia 1879 r., maj帷 35 lat.

Ko軼i馧 nie wyni鏀 Bernadetty na o速arze ze wzgl璠u na g這郾e objawienia Maryi, ale ze wzgl璠u na osobist 鈍i皻o嗆 Bernadetty. Cierpia豉 wiele na astm. Do鈍iadcza造 j bardzo siostry, gdy znacznie r騜ni豉 si od nich wykszta販eniem i prostymi obyczajami. S豉wna w 鈍iecie - tu chcia豉 by ostatnia i cieszy豉 si z wszelkich upokorze. Zwyk豉 powtarza: "O Jezu, daj mi sw鎩 krzy... Skoro nie mog przela swojej krwi za grzesznik闚, chcia豉bym cierpie dla ich zbawienia". Na najwy窺z pochwa喚 zas逝guje to, 瞠 podczas gdy Lourdes i jej imi by這 na ustach ca貫go 鈍iata, kiedy tysi璚zne t逝my codziennie nawiedza造 to 鈍i皻e miejsce, sama Bernadetta 篡豉 w ukryciu, nie dawa豉 瘸dnych wywiad闚, uwa瘸j帷 po prostu, 瞠 jej misja si sko鎍zy豉, a rozpocz窸a swoj misj Matka Bo瘸.

W czasie procesu kanonizacyjnego (1919) stwierdzono, 瞠 cia這 Bernadetty mimo up造wu czasu pozosta這 nienaruszone. W 1925 roku (rok 鈍i皻y) papie Pius XI og這si Mari Bernadett b這gos豉wion w obecno軼i ostatniego z jej braci, a w roku 1933 ten瞠 papie zaliczy j uroczy軼ie w poczet 鈍i皻ych.

安i皻y Benedykt J霩ef Labre, wyznawca

Benedykt urodzi si w Amettes we Francji 26 marca 1748 r. Jego rodzice byli wie郾iakami. Mieli pi皻na軼ioro dzieci. Benedykt ucz瘰zcza do szko造 parafialnej, prowadzonej przez miejscowego wikariusza, a kiedy mia 12 lat, zaj掖 si nim stryj, ks. J霩ef Labre, rektor ko軼io豉 w Erin. Ch這pak od m這do軼i pokazywa, kim b璠zie w przysz這軼i. Stroni bowiem od zabaw ch這pi璚ych, a lubi zatapia si w modlitwie. W 16-tym roku 篡cia zamierza wst徙i do kartuz闚, ci jednak go nie przyj瘭i, pomimo ponawianych kilkakrotnie z jego strony pr騥b. Poznali zapewne, 瞠 odpowiada mu zupe軟ie inny tryb 篡cia. Zg這si si wi璚 do trapist闚, ale i ci go nie przyj瘭i. Wreszcie po latach poszukiwa i niepewno軼i znalaz schronienie u cysters闚 w Sept-Fons, gdzie te otrzyma habit zakonny (1869). Mia w闚czas 21 lat. Niebawem zosta jednak wydalony. Mistrz nowicjatu napisa o nim, 瞠 jest za ma這 鈍i皻y, zbyt roztargniony i jako zakonnik niepewny.
安i皻y jednak nie rezygnuje 豉two. Benedykt uda si wi璚 do Rzymu w nadziei, 瞠 tam znajdzie dla siebie odpowiedni rodzin zakonn. Kiedy by ju w Piemoncie (p馧nocne W這chy), w mie軼ie Chieri napisa po瞠gnalny list do rodziny. Tu te rozstrzygn窸y si jego losy. W czasie modlitwy otrzyma nadprzyrodzone 鈍iat這 i us造sza g這s: "Twoim powo豉niem jest ca造 鈍iat. Klasztorem twoim ulice i drogi. Masz by pielgrzymem Bo篡m". Wyzby si wi璚 wszystkiego, co mia i w jednej szacie, z workiem na plecach uda si w dalsz drog. Wzi掖 tylko ze sob Nowy Testament, brewiarz, kt鏎y odmawia codziennie i na郵adowanie Chrystusa. Na piersi nosi krzy, a w r瘯u trzyma r騜aniec. Spa najcz窷ciej pod go造m niebem; jad, co mu mi這sierna r瘯a poda豉. Bywa這, 瞠 ca造 dzie nie mia nic w ustach. Znano go we W這szech, we Francji, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w Niemczech. Celem jego w璠r闚ek, kt鏎e traktowa jako pokut za swoje i winy 鈍iata, by造 sanktuaria. Tam si modli i kaja. Ostatnie sze嗆 lat swego tu豉czego 篡cia sp璠zi w Rzymie, mieszkaj帷 w ruinach Koloseum. By znany z dobroci, mi這軼i i daru modlitwy.

W Wielk 字od, 16 kwietnia 1783 roku znaleziono go na schodach ko軼io豉 Matki Bo瞠j del Monti. By zupe軟ie wyczerpany. Zmar tego samego dnia w kom鏎ce, kt鏎ej mu lito軼iwie u篡czy pewien rze幡ik. Mia wtedy zaledwie 35 lat. Pochowano go w ko軼iele, przy kt鏎ym go znaleziono w agonii. Jego doczesne szcz徠ki dot康 tam w豉郾ie spoczywaj.

砰wot 鈍. Benedykta J霩efa napisa jego w豉sny spowiednik, Marconi, profesor uniwersytetu gregoria雟kiego w Rzymie. Opublikowa go w rok po 鄉ierci Benedykta. Mo積a tam znale潭 opis ponad 100 cudownych uzdrowie, jakie w pierwszych miesi帷ach po zgonie zdarzy造 si przy jego grobie. Jego beatyfikacji dokona papie Pius IX w roku 1861, a kanonizacji papie Leon XIII w roku 1881.

Materia造 na stronie s w豉sno軼i Parafii Wierzbnik © 2011 - 2017                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2017
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07.       Copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.       Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker