deutsch polski
Dzisiaj jest 01.11.2014


Patron na dzień 1 listopada
www.parafia-wierzbnik.pl/images/swieci/11-01.jpg
eDodatki
Najnowsze artykuły
''Posłani, aby odnowić świat'' - IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń
W najbliższą niedzielę modlitwa i zbiórka na rzecz ofiar powodzi na Bałkanach
Papież przyjął Lecha Wałęsę
Bp Zając - rodzice są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci
Prezydent Komorowski - na sukces 4 czerwca złożyło się nauczanie Jana Pawła II
O miejscowości i parafii
Parafia Wierzbnik należy do dekanatu grodkowskiego, który znajduje się w obrębie Przedpola Sudetów na terenie Opolszczyzny. Graniczy od północy i zachodu z diecezją wrocławską, od południa z dekanatem otmuchowskim, nyskim i skoroszyckim, zaś od wschodu z niemodlińskim.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wzmiankowany jest w 1387 roku. Rozbudowany w 1638 roku. Dokumenty historyczne mówią o częściowo murowanym, częściowo drewnianym. Gruntownie zostaje przebudowany prawdopodobnie po pożarze w 1766 roku na styl późnobarokowy z gotyckim murem wokół placu. Z tego też okresu pochodzi główny ołtarz z kolumnami, z obrazami św. Piotra i Św. Pawła oraz rzeźbami św. Jadwigi i św. Katarzyny i dwoma aniołami.

W 1999 roku z 3 na 4 maja kościół dotknął prawdziwy dramat. W nocy wybuchł pożar, który zniszczył częściowo dorobek dziedzictwa wieków. Ale mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania i doprowadzili do renowacji i rekonstrukcji spalonych części oraz do ponownego uruchomienia organów, które zostały uruchomione krótko przed pożarem. Dzisiaj kościół na nowo tętni pięknem odnowionych zabytków, ponieważ powrócono podczas konserwacji do pierwotnych polichromii.

Do lat 70-tych XX wieku parafia w Wierzbniku obejmowała także miejscowości Jankowce, Obórki, Przylesie Brzeskie, Kolnicę, Młodoszowice, Przylesie Dolne, Lipową, które się usamodzielniły. Obecnie w obszarze parafii pozostała miejscowość Jankowice Wielkie z kościołem pomocniczym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzmiankowanym w XV w., od 1535 r. do 1945 r. protestanckim.

Proboszczami Parafii pw. Św. Michała Archanioła po roku 1945 byli: ks. Piotr Guła, ks. Walerian Donnerstag, ks. Karol Wolny, ks. Karol Podkówka, ks. Józef Pitera, ks. Franciszek Wieczorek. Obecnie proboszczem jest ks. Czesław Kocoń.W poniedziałek, 27 października 2014r. rozpocznie się kanoniczna wizytacja duszpasterska biskupa ordynariusza, ks. bpa Andrzeja Czai. Wizytacja duszpasterska biskupa jest czynnością apostolską i powinnością pasterza kościoła diecezjalnego. Zgodnie z prawem kanonicznym biskup powinien wizytować parafię raz na 5 lat.

Program wizytacji:

27 października

g. 17.00 Nabożeństwo i spotkanie mieszkańców Jankowic Wielkich z Biskupem.

G. 18.00 Msza św. i słowo Biskupa do wiernych z naszej parafii. Po mszy spotkanie ze służbą liturgiczną.

G. 20. OO Spotkanie z Radą Parafialną, z rodzicami kapłanów pochodzących z naszej parafii.

28 października

G.10.00 Jankowice W. - Róże, Margaretki

G.11.00 Jankowice W. - Szkoła

G.12.00 Jankowice W. Przedszkole

G. 12.30 Wierzbnik .Obiad

G.13.30 Wierzbnik. Przedszkole

G.14.30 Wierzbnik. Ks. Alfons Stiller

G.15.00 Wierzbnik. Wspólnota św. Michała, Caritas, Róże

G. 16.00 Wierzbnik. Kandydaci do bierzmowania i ich rodzice.

G.16.30 Wierzbnik. Chorzy i seniorzy

Wizytację Kanoniczną Biskupa, chcemy przeżywać jako ważne wydarzenie w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Przybywa do nas ks. Biskup, jak kiedyś Apostołowie do swoich gmin chrześcijańskich, przybywa jako Pasterz, aby nas umocnić w wierze, aby nam błogosławić. Zapraszamy Was bardzo serdecznie do udziału w modlitwie i spotkaniach z Księdzem Biskupem!

Ks. Czesław Kocoń - proboszcz

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2014                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2014
polski trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07.       Copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.       Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2014       Google PageRank Checker