deutsch polski
Dzisiaj jest 01.09.2014


Patron na dzień 1 września
www.parafia-wierzbnik.pl/images/swieci/09-01.jpg
eDodatki
Najnowsze artykuły
''Posłani, aby odnowić świat'' - IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń
W najbliższą niedzielę modlitwa i zbiórka na rzecz ofiar powodzi na Bałkanach
Papież przyjął Lecha Wałęsę
Bp Zając - rodzice są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci
Prezydent Komorowski - na sukces 4 czerwca złożyło się nauczanie Jana Pawła II
O miejscowości i parafii
Parafia Wierzbnik należy do dekanatu grodkowskiego, który znajduje się w obrębie Przedpola Sudetów na terenie Opolszczyzny. Graniczy od północy i zachodu z diecezją wrocławską, od południa z dekanatem otmuchowskim, nyskim i skoroszyckim, zaś od wschodu z niemodlińskim.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wzmiankowany jest w 1387 roku. Rozbudowany w 1638 roku. Dokumenty historyczne mówią o częściowo murowanym, częściowo drewnianym. Gruntownie zostaje przebudowany prawdopodobnie po pożarze w 1766 roku na styl późnobarokowy z gotyckim murem wokół placu. Z tego też okresu pochodzi główny ołtarz z kolumnami, z obrazami św. Piotra i Św. Pawła oraz rzeźbami św. Jadwigi i św. Katarzyny i dwoma aniołami.

W 1999 roku z 3 na 4 maja kościół dotknął prawdziwy dramat. W nocy wybuchł pożar, który zniszczył częściowo dorobek dziedzictwa wieków. Ale mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania i doprowadzili do renowacji i rekonstrukcji spalonych części oraz do ponownego uruchomienia organów, które zostały uruchomione krótko przed pożarem. Dzisiaj kościół na nowo tętni pięknem odnowionych zabytków, ponieważ powrócono podczas konserwacji do pierwotnych polichromii.

Do lat 70-tych XX wieku parafia w Wierzbniku obejmowała także miejscowości Jankowce, Obórki, Przylesie Brzeskie, Kolnicę, Młodoszowice, Przylesie Dolne, Lipową, które się usamodzielniły. Obecnie w obszarze parafii pozostała miejscowość Jankowice Wielkie z kościołem pomocniczym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzmiankowanym w XV w., od 1535 r. do 1945 r. protestanckim.

Proboszczami Parafii pw. Św. Michała Archanioła po roku 1945 byli: ks. Piotr Guła, ks. Walerian Donnerstag, ks. Karol Wolny, ks. Karol Podkówka, ks. Józef Pitera, ks. Franciszek Wieczorek. Obecnie proboszczem jest ks. Czesław Kocoń.NAWIEDZENIA FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z MONTE SANT’ANGELO
Parafia św. Michała Archanioła
Wierzbnik 1-3 sierpnia 2014


DZIEŃ PIERWSZY – PIĄTEK 1 sierpnia 2014

17.15 – Nabożeństwo oczekiwania na granicy parafii i procesja z figurą do kościoła.
18.00 – Uroczyste powitanie figury św. Michała Archanioła (dzieci, dorośli, proboszcz), Msza św. na rozpoczęcie nawiedzenia.
19.30 – Czuwanie dla młodzieży.
20.30 – Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich.
21.00 – Apel Jasnogórski.

DZIEŃ DRUGI – SOBOTA 2 sierpnia 2014

8.00 – Możliwość osobistej modlitwy przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła.
9.30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła
10.00 – Msza św. z nauką, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, błogosławieństwo osób chorych, samotnych i starszych. (Po Mszy św. możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła).
14.00 – Msza św. albo nabożeństwo dla dzieci z błogosławieństwem dzieci przy figurze św. Michała Archanioła.
15.00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu (Koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwy do św. Michała Archanioła).
16.00 – Film o Sanktuarium w Monte Sant’Angelo i o objawieniach św. Michała Archanioła 17.30 – Nieszpory o Aniołach.
18.00 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem (po Mszy św. możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła).
20.30 Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich.
21.00 – Apel Jasnogórski i procesja z figurą św. Michała

DZIEŃ TRZECI – NIEDZIELA 3 sierpnia 2014

7.30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła
8.00 – Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
9.45 – Msza św. w kaplicy filialnej z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
11.00 – Msza św. z Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
15.00 – Nieszpory, nabożeństwo do św. Michała Archanioła i pożegnanie figury i zakończenie nawiedzenia (Po Nieszporach możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła).

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2014                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2014
polski trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion v.7.02.07.       Copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.       Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2014       Google PageRank Checker