• 15.09.2012
W dniach od 13 do 16 września odbył się na Górze św. Anny Wielki Odpust Podwyższenia Krzyża Św. Nasza grupa parafialna tradycyjnie włączyła się w obchody kalwaryjskie w sobotę 15 września. W tym dniu mszę św. na początek obchodów kalwaryjskich odprawił ks. Bp Andrzej Czaja, biskup opolski. W Drodze Krzyżowej brało udział ponad 20 tys. wiernych, w tym 163 pielgrzymki parafialne, 182 kapłanów, siostry zakonne, klerycy diecezji opolskiej i gliwickiej na czele z Ks. Rektorem WSD.

Obchody przeszliśmy w wielkiej modlitwie i zadumie nad męką Pańską. Zakończyły się przy trzech krzyżach. Po dwóch godzinach przerwy o godz. 19.00 rozpoczęła się procesja świec do Groty Lourdzkiej. Sama grota została wypełniona po brzegi wiernymi.

Nabożeństwu przewodniczył Metropolita Górnośląski Ks. Abp Wiktor Skworc. Ponadto z Gliwic przyjechał bp Jan Kopiec - biskup gliwicki, Jan Wieczorek - emerytowany biskup gliwicki, a także biskupi opolscy: Andrzej Czaja i Paweł Stobrawa. Część muzyczną nabożeństwa poprowadził chór chłopięcy parafii św. Teresy z Zabrza Puerii Cantores Silesienses pod dyrekcją ks. Piotra Klemensa, proboszcza parafii.

Modlitwy i czytania w grocie teksty skupiały się na sprawie rodziny, wiary i Kościoła, który jest domem dla chrześcijan. Trzej obecni w grocie ordynariusze zapalili świece symbolizujące sakrament chrztu. Ostatnią świecę zapalił bp opolski Andrzej Czaja.

Słowo do licznie zebranych wiernych skierował Ks. Abp Wiktor SKWORC: – Bądź pozdrowiony krzyżu, jedyna nadziejo nasza – mówił. Przypomniał, że święto Podwyższenia Krzyża związane jest ze znalezieniem przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna, w Jerozolimie krzyża Pana Jezusa w 320 roku. Metropolita prosił obecnych w grocie rodziców, by przekazali swoim dzieciom wiarę w krzyż. By czynili im znak krzyża na czołach, by modlili się w domach wspólnie.- Krzyż ma prawo do obecności w życiu publicznym – mówił arcybiskup. - Także po to, by spotykający go ludzie wciąż mogli pytać: kim jest Ten, który został do krzyża przybity. Mamy prawo do poszanowania krzyża i Pisma Świętego. Doświadczenia XX wieku uczą nas, że kiedy systemy polityczne odrzucają krzyż i Boga, wcześniej lub później ściągają cierpienia na ludzi. Krzyż stoi – choć świat się zmienia....

Na koniec Ks. Bp Andrzej Czaja podziękował wszystkim – biskupom, kapłanom, wiernym za uczestnictwo w tegorocznych obchodach kalwaryjskich. Po zakończonym nabożeństwie wyruszyliśmy do naszych domów.

Więcej zdjęć z Pielgrzymki w naszej Galerii.