• 26.12.2012
Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennikaTradycyjnie już podczas Mszy św. w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia święci się w naszej Parafii owies. Parafianie przynoszą do kościoła ziarno, które trzymają przy sobie zawinięte w chustki lub małe woreczki.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii ks. Czesław Kocoń pobłogosławił ziarno, "aby służyło zwierzętom domowym za pokarm i lekarstwo i, aby zostało zasiany na wiosnę jako zapowiedź obfitego plonu". Proboszcz dodał: "Dzięki temu poświęceniu niech będą lepsze plony i Boże błogosławieństwo".

Rolnicy biorący owiec do domów powiedzieli, że poświęcony owies dają się koniowi oraz innym zwierzętom jako lekarstwo. Podczas siewu natomiast, jedni mieszają poświęcone ziarno z owsem, który wsypują do siewnika, natomiast inni poświęconym ziarnem, przed rozpoczęciem prac polowych, wysiewają na środku pola krzyż.

Św. Szczepan męczennik czczony w drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia jest między innymi patronem koni. Poświęcenie owsa jest starym, wiejskim zwyczajem, zachowanym już tylko w nielicznych parafiach.