• 11.02.2013
Międzynarodowy Dzień Chorego/obraz dzień Chorego 1/
We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – 11 lutego – przypadał Światowy Dzień Chorego, dzień ustanowiony przez bł. Jana Pawła II 13 maja 1992 r. Ustanowienie przez Ojca Świętego owego dnia zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

W naszej parafii modliliśmy się za chorych i cierpiących na mszy św. o godz. 17.00 w Jankowicach Wielkich i o godz. 18.00 w Wierzbniku. We wstępie do mszy św. ks. proboszcz powiedział, że „dziś bardziej niż kiedykolwiek w ciągu roku chcemy modlić się za wszystkich chorych z naszej Parafii. Przez wstawiennictwo Matki Bożej z Lourdes chcemy prosić Boga o zdrowie i siły w znoszeniu krzyża choroby”. Podczas modlitwy powszechnej modliliśmy się we wspomnianych już intencjach ze wstępu do mszy św. Na koniec liturgii poleciliśmy wszystkich chorych opiece Matce Bożej w modlitwie „Pod Twoją Obronę”.

Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że: „Ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…”

Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w 1993, a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i – częściowo – w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), w narodowym sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), w Lourdes (2004), w Jaunde w Kamerunie (2005), w Adelajdzie w Australii (2006) i Seulu (2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 r.) – w Lourdes.