• 29.03.2013
Triduum Paschalne - Wielki PiątekLiturgia Wielkiego Piątku jest kontynuacją wielkoczwartkowej liturgii Wieczerzy Pańskiej. Wczoraj zakończyliśmy ją bez końcowego błogosławieństwa, pozostając na adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Dzisiejszą liturgię rozpoczęliśmy również bez uczynienia znaku krzyża, aby podkreślić jej łączność z tym, co przeżywaliśmy wczoraj, bowiem liturgia tych dni jest czymś jednym, jedynie jej celebracja jest podzielona w czasie.

Na początku liturgii uczestniczyliśmy w bardzo wymownym akcie, jakim był gest upadnięcia na twarz kapłana przewodniczącego liturgii. Gest ten od starożytności był oznaką całkowitego uniżenia, uznania własnej nicości, zależności od Boga.

Liturgia słowa podkreśliła posłuszeństwo Jezusa woli Ojca, a rozbudowana modlitwa powszechna wskazywała nie tylko na powszechność Kościoła, lecz również na to, że jako wyznawcy Chrystusa nie możemy zamykać się na to, co dzieje się wokół nas, na życie społeczne, które współtworzymy, na wyznawców innych religii oraz niewierzących.

Adoracja krzyża to kulminacyjny punkt liturgii, przeżywany w skupieniu z rozważaniem w sercu i umyśle to, co się dopełniło na krzyżu.
W Wielki Piątek nie celebrujemy Eucharystii. Taka jest wielowiekowa tradycja Kościoła. Nie jesteśmy jednak pozbawieni pokarmu, który zapewnia życie wieczne. Obrzęd Komunii Świętej, nie tylko przypomina o jedności misterium Krzyża i Eucharystii, gdyż jest to ta sama ofiara, która prowadzi nas do zjednoczenia z naszym Panem i Mistrzem również w życiu codziennym ucząc łączenia wszystkiego, co nas spotyka z cierpieniami Chrystusa i przeżywania tego w duchu wynagrodzenia i wdzięczności za dar odkupienia.

Nabożeństwo krzyża o godz. 17.30 poprzedziła Droga Krzyżowa, która wprowadziła nas w nastrój dnia dzisiejszego. Na zakończenie nabożeństwa Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Chrystus, który na krzyżu pokonał grzech i śmierć, zaprasza nas na adorację, abyśmy trwali w Jego obecności. Adoracja przy Bożym grobie trwała do późnych godzin wieczornych.

Porządek adoracji przy Bożym Grobie:
19.00 – 20.00 - mieszkańcy wioski Wierzbnika i Jankowic Wielkich
20.00 -21.00 - IV i III Róża