• 05.10.2013
Róże różańcowe w WinowieW pierwszą sobotę października przedstawiciele wspólnot Żywego Różańca z parafii rejonu opolskiego i kluczborskiego uczestniczyli w Diecezjalnym Dniu Skupienia w parafii Ducha Świętego w Winowie. Przybyło ponad 450 uczestników tego spotkania. W tym skupieniu uczestniczyły także przedstawicielki naszych Róż Różańcowych.

Na to modlitewne wydarzenie wyjechało 7 osób:
z Jankowic Wielkich 3 osoby:
Serafin Krystyna
Stańczyk-Łukacz Zofia
Śpiewla Maria

z Wierzbnika 4 osoby:
Basiura Aniela
Bongilaj Władysława
Sandulak Stefania
Starzak Helena

Na samym początku uczestnicy udali się do kaplicy Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, gdzie odbyło się krótkie nabożeństwo maryjne ubogacone konferencją. Po nim miała miejsce eucharystia, której przewodniczył biskup ordynariusz Andrzej Czaja. W kazaniu mówił między innymi:

„Pan mówi: „Bądź dobrej myśli, narodzie mój”. Jak być dobrej myśli, gdy wokół wiele trudnych spraw, które niepokoją, gdy tak wiele udręki w naszych rodzinach, tak wiele rozpadów małżeństw, tak trudno przekazywać wiarę dzieciom i wnukom?”

„Prorok Baruch mówi: „Rozgniewaliście bowiem Stworzyciela swego przez ofiary składane złym duchom, a nie Bogu. Zapomnieliście o waszym żywicielu, Bogu wiekuistym”.
Czyż i dziś te Boże słowa nie są aktualne? Ofiary składane złym duchom, zapomnienie o Bogu towarzyszy naszej codzienności. Daliśmy się poprowadzić w niewolę światu. Zeświecczenie w naszym życiu jest bardzo duże. Gołym okiem widać, że często bardziej myślimy po światowemu niż po Bożemu” – wskazywał bp Czaja.

„Musimy się ocknąć, że Bóg jest z nami. Jest zawsze po naszej stronie i chce nam pomóc. Tylko trzeba się do Niego zwrócić. Ufajcie, wołajcie do Boga, szukajcie Go! – zachęcał biskup opolski, podkreślając, że trzeba brać różaniec do ręki, bo w tej modlitwie imię Jezusa pada co chwilę. – „I owoc żywota Twojego Jezus.” – to przywoływanie Jezusa. Nie szukajmy cudownych środków, że ktoś, najlepiej egzorcysta, wypowie szczególną modlitwę. To magiczne myślenie o nawróceniu – mówił bp Czaja.

Po tej duchowej strawie był też czas na poczęstunek, który przygotowały siostry Szenstackie. Całość zakończyła procesja różańcowa i nawiedzenie grobu bł. Alojzego Ligudy. Cały dzień skupienia był szczególnym czasem umocnienie wiary wśród wszystkich uczestników skupienia.