• Apis
  • 02.11.2013
Dzień ZadusznyW Dzień Zaduszny Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, i których dusze potrzebują oczyszczenia, i oczekują żarliwej modlitwy wiernych i Kościoła. Dzień Zaduszny jest dniem nabożeństw w ich intencji.

Choć Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego, razem jednak te dni przypominają nam prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

W te dwa listopadowe dni, Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wszyscy odwiedzają groby bliskich i znajomych, modlą się w ich intencji, wspominają, zapalają znicze, groby zdobią kwiatami. Czas ten każdy stara się wykorzystać na chwile refleksji i zadumy. Są to dni szczególnej łączności z tymi, którzy z wolą Boga odeszli z tego świata. Bo chociaż odeszli, są z nami w naszych wspomnieniach, myślach i modlitwie.

Listopad jest czasem szczególnej pamięci o zmarłych. Modlitwa daje możliwość uzyskania odpustu za dusze zmarłych, pomaga zmarłym przejść przez czyściec i dostąpić chwały nieba.

Modlitwa światłem do Boga

„W zapalonej świecy płomień życia zgasł
tylko szary dymek w niebo ulatuje
dni się wypełniły i już nadszedł czas
idź duszo do Boga bo Cię potrzebuje
Nie wędruj po ziemi przyjaciół nie szukaj
że ich opuściłeś z tym się pogodzili
nie zawracaj z drogi i do drzwi nie pukaj
oni z twym odejściem już się oswoili
Modlitwa i pamięć niech w sercu zostanie
lecz ona nie zwróci życia ulotnego
dla Ciebie pielgrzymie światełkiem się stanie
i Cię zaprowadzi do Pana naszego
Drogę Ci oświetli byś nie szedł w ciemności
i bez trudu trafił wprost do nieba bram
w duszy twojej radość i spokój zagości
bo tam cię przywita sam nasz Bóg i Pan”