• 06.12.2013
Święty Mikołaj6 grudzień był takim szczególnym dniem w naszej parafii. Mocno ten szczególny charakter podkreślił ks. proboszcz na początku swego kazania mówiąc: „W ciągu roku są dni, które bardzo lubimy. Jakie to dni? Na przykład dzień imienin, dzień urodzin, święta Bożego Narodzenia. Sądzę, że takim dniem jest też 6 grudnia, czyli dzisiaj. Dlaczego tak bardzo lubimy 6 grudnia? – zapytał kaznodzieja. Padały różne odpowiedzi dzieci. Podkreślały, że dzisiaj wspominamy św. Mikołaja, a to oznacza, iż obdarowujemy się prezentami.

A może ktoś z was wie, kim był św. Mikołaj, kiedy i gdzie żył? – pytał kaznodzieja uczestników mszy roratniej. Najczęściej podały odpowiedzi, że św. Mikołaj pochodził z bardzo bogatej rodziny, rozdawał prezenty, był dobrym człowiekiem i niektórzy podkreślali, że był biskupem Miry. Potem pytał dlaczego rozdawał prezenty. Tutaj było trudniej o właściwe odpowiedzi.

„Odpowiedź może być tylko jedna – odpowiedział ks. Czesław Kocoń - bo święty Mikołaj bardzo kochał Pana Jezusa i wiedział, że okazując serce innym, szczególnie tym najbiedniejszym, okazuje serce pełne miłości Panu Jezusowi. W ten sposób człowiek przygotowuje się na spotkanie z Panem Jezusem w święta Bożego Narodzenia, ale także w chwili, kiedy odchodzi z ziemi do nieba”.

Po tej rozmowie w Jankowicach Wielkich ministranci wyszli z koszykami na kościół i rozdali wszystkim drobne prezenty mikołajkowe. Natomiast w Wierzbniku, po kazaniu kościół parafialny nawiedził św. Mikołaj.