• 27.12.2013
Błogosławieństwo wina ku czci św. JanaW tym dniu w Kościele obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Ewangelisty i Apostoła. Z tym dniem związany jest zwyczaj święcenia wina.
Obrzędu dokonuje się w nawiązaniu do przekazu, według którego św. Jan został poddany próbie wina. Pobłogosławił on zatruty trunek, który następnie wypił bez szkody dla swego zdrowia.

"Sens zwyczaju błogosławienia wina najlepiej oddają obrzędy błogosławieństw, z których korzystamy w czasie liturgii błogosławieństwa. Prosimy Boga, aby nas uwolnił od wszelkiej trucizny nienawiści" - mówi ks. proboszcz Czesław Kocoń.

Po koniec mszy św. ks. proboszcz poczęstował wszystkich wiernych uczestniczących we mszy św. poświęconym winem. Skosztowanie wina podczas mszy św. dla wielu wiernych jest okazją do modlitwy o uzdrowienie duszy z braku miłości i życzliwości dla innych. Spożywanie pobłogosławionego wina oprócz wymiaru "uleczenia", ma także znaczenie zobowiązujące - wzywa do bycia apostołami miłości. Ks. proboszcz zachęcił wszystkich, którzy poświęcili wino, aby poczęstowali wszystkich domowników i gości odwiedzających ich dom.