• 03.05.2014
Uroczystość NMP Królowej Polski3 maj to Uroczystość NMP Królowej Polski. To dzień święta narodowego, w którym wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W naszej parafii przeżywaliśmy porządek świąteczny mszy świętych - w Jankowicach Wielkich o godz. 09.45, a w Wierzbniku o godz. 08.00 i 11.00.. W homilii ks. Czesław Kocoń mówił o potrzebie zawierzenia Maryi Królowej Polski, tak jak to uczynili nasi przodkowie, a przede wszystkim Król Kazimierz, który 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił Jej szczególnej obronie. Od czasów zwycięstwa nad Szwedami Jasna Góra z cudownym obrazem Czarnej Madonny, czczonej jako Królowa Polski, stała się duchową stolicą Polski. Tutaj wszyscy uczyli się od niej zawierzenia Bogu.

Dlatego w podsumowaniu swojego kazania ks. proboszcz mówił: „Wpatrujemy się w Jej oblicze, pełne ufności w swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Ona wskazuje nam Go jako jedynego Zbawiciela. Wiara ma być siłą, która pomoże nam pokonać wszelkie przeciwności. To przesłanie Maryi, naszej  Matki i Królowej, jest wciąż aktualne i skierowane do każdego z nas. Niech uczestnictwo w Eucharystii umocni naszą wiarę, nadzieję i miłość. Od Maryi uczmy się całkowitego zawierzenia Bogu”.

W dzisiejszych uroczystościach bardzo licznie uczestniczyli nasi parafianie. Każda msza św. kończyła się nabożeństwem w intencji naszej ojczyzny. Wszystko zakończyliśmy naszą ulubioną pieśnią w intencji Polski: „Boże, coś Polskę…”