• 05.03.2014
Środa PopielcowaW czasie każdej Mszy św. w Środę Popielcową w Jankowicach Wielkich o godz. 16.30 i w Wierzbniku o godz. 18.00 kapłani ( ks. proboszcz Czesław Kocoń oraz ks. Eugeniusz Bujakowski - emerytowany ks. proboszcz z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzegu; obecnie przebywający w Domu Emerytów we w Wrocławiu) dokonywali obrzędu posypania głów popiołem, przygotowywanym z gałązek palmowych poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

Kapłani najpierw poświęcili popiół, a następnie posypywali nim głowy wiernych, mówiąc: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Środą Popielcową rozpoczyna się okres czterdziestodniowego przygotowania do obchodów Świąt Paschalnych. To czas naszego nawrócenia i pokuty. Obyśmy ten czas przeżyli właściwie i dobrze przygotowali się do najważniejszych świąt roku, czyli Świąt Paschalnych.