• 23.03.2014
Spotkanie margaretekW sercu diecezji, w seminarium duchownym w Opolu, spotkały się osoby otaczające modlitwą księży. W dniu skupienia, który odbył się w III Niedzielę Wielkiego Postu, uczestniczyło blisko 200 osób należących do Apostolatu Margaretka i Wspólnoty Kapłańskiej Osób Świeckich. Wśród nich była także nasza grupa modlitewna „Margaretka” z naszej parafii, której przewodniczyła pani Zofia Stańczyk.

W czasie dnia skupienia odprawiono Gorzkie Żale z kazaniem o męce Pańskiej i o posłudze kapłana, która nieodłącznie związana jest z ołtarzem, ofiarą i krzyżem. Ks. Iwańczuk wygłosił też konferencję formacyjną. – Pan Jezus przed każdym ważnym wydarzeniem szedł na miejsce pustynne i modlił się. Modlitwa niesie doświadczenie Boga, bez którego nie można być świadkiem. Bł. Jan Paweł II, którego relikwie nam dziś towarzyszą, podkreślał, że pierwszą powinnością papieża jest modlitwa. Dał temu wyraz całym życiem. Kapłanom potrzebne jest zanurzenie w modlitwie, ale jest także potrzebna modlitwa za kapłanów o odwagę i świętość ich życia – zaznaczał ks. Iwańczuk. Świadectwami dzielili się również uczestnicy skupienia, którzy podkreślali, że modlitwa za księży odmienia ich życie, a także zmienia ich postrzeganie osoby kapłana i jego posługi. Jedna z pań odczytała z modlitewnika swojej babci obowiązki wiernych wobec kapłana. – Te strony noszą ślady zużycia. Świadczy to o tym, że kiedyś modlitwa za księży była czymś codziennym i naturalnym, nie była wielką sprawą. Tymczasem współcześnie w naszych rodzinach ona się zagubiła – mówiła. Skupienie zakończyła Msza św. koncelebrowana przez ks. Janusza Iwańczuka i ks. Adama Rogalskiego.