• 25.12.2011
Pasterka, czyli tzw. msza św. pasterska odprawiona w noc Bożego Narodzenia o północy jest bardzo mocno zakorzeniona w polskiej tradycji. Udział w tej szczególnej eucharystii całych rodzin to jeden z najważniejszych elementów świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat. Upamiętnia ona czuwanie pasterzy i ich pokłon Dzieciątku Jezus, narodzonemu w Betlejem.

W tym roku licznie zgromadziliśmy się przed godziną 24.00. Przed północą śpiew kolęd wprowadzał nas w nastrój narodzenia Chrystusa. Kolędą „Cicha noc” rozpoczęliśmy pasterkę. Mszę nocną odprawił ks. proboszcz Czesław Kocoń. W tym roku kazanie było dialogowane. Było rozmową dziecka z Dzieciątkiem. Dziecko - symbol współczesnego człowieka pytało Jezusa: dlaczego nie narodziłeś się teraz? Jezus w swojej odpowiedzi wskazał, że dzisiaj mimo wielu osiągnięć techniki i wysokiego poziomu życia jego narodzenie także nie byłoby zauważone:
„….Czy telewizja chciałaby dać tak zwykły program Jak narodzenie dziecka?
Gdy czasopisma mają tyle kolorowych zdjęć
Nikt nie zauważyłby szarego zdjęcia stajenki.
Gdy tyle delegacji jeździ po świecie,
Czy interesowałaby kogoś wizyta Mędrców ze Wschodu?
Mówisz, że w twoich czasach byłbym bezpieczny,
A na świecie tyle wojen
Tyle zabitych dzieci
Tyle płaczących matek
A nawet gdyby tak było jak mi obiecujesz,
Czy uwierzyłbyś, że jestem Synem Boga?
Twoim Bogiem…..”

Po mszy tradycyjnie udaliśmy się do domu ze świadomością, że Chrystus się narodził i króluje pośród nas.