• Apis
  • 11.09.2011
W sobotę 10 września br. udaliśmy się na obchody kalwaryjskie, na Górę św. Anny. W dniach od 08 do 11 września 2011 roku na Górze św. Anny odbył się wielki odpust kalwaryjski ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Corocznie te uroczystości poza uroczystością św. Anny, ściągają do sanktuarium, największą ilość pielgrzymów.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy mszą św. w Wierzbniku. Po niej wyruszyliśmy autokarem na Górę św. Anny. Po przybyciu na miejsce włączyliśmy się w już rozpoczęte obchody kalwaryjskie.

Na zdjęciu od lewej strony w I rzędzie: bp Jan Kopiec, biskup Antoni Bonifacy Reimann OFM, bp Paweł Stobrawa; w II rzędzie: bp ordynariusz opolski Andrzej Czaja, i w III rzędzie abp Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski oraz bp ordynariusz gliwicki Jan Wieczorek

Zwieńczeniem sobotniego dnia było nabożeństwo ze świecami. Gościem honorowym był Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W nabożeństwie uczestniczyli także: Biskup Opolski, Andrzej Czaja, który szedł z pielgrzymami wcześniej Drogą Krzyżową, biskup Gliwicki Jan Wieczorek, biskup Antoni Bonifacy Reimann OFM, z Wikariatu Apostolskiego Ňuflo de Chávez w Boliwii, oraz biskupi pomocniczy z Opola, Jan Kopiec i Paweł Stobrawa.

Wprowadzenie rozświetlonego krzyża do Groty

Nabożeństwo rozpoczęło się procesją z Rajskiego Placu do Groty z rozświetlonym krzyżem, niesionym przez mieszkańców Góry św. Anny. Całość nabożeństwa była skoncentrowana na fragmencie Ewangelii według św. Marka opisującej powołanie św. Mateusza. Każdy uczestnik nabożeństwa otrzymał przy wejściu do groty obrazek, holenderskiego malarza i ucznia słynnego Caravaggia, Hendricka der Brugghena, który utrwalił na płótnie ten znaczący moment w życiu celnika Mateusza. Na obrazku została wydrukowana modlitwa o rozeznanie swojego powołania.

Na zdjęciu od lewej: Moor Krystyna, Kawecka Teresa, Sacha Lucyna, Barć Renata


Wieczorne nabożeństwo świec w Grocie

Po zakończonym nabożeństwie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na miejsce dotarliśmy o północy zmęczeni, ale zadowoleni, po takich wspaniałych przeżyciach duchowych.

Więcej zdjęć z pielgrzymki w naszej galerii: - Zobacz