• 17.10.2015
Pielgrzymka do Zlatych HorZlatych Hor -0237, 0257, 0265; W sobotę 17 października wyruszyliśmy na pielgrzymkę do sanktuarium Panne Marie Pomocne (Maria Hilf) koło Zlatych Hor w Czechach. Z naszej parafii na pielgrzymi szlak wierni wyruszyli dwoma autokarami 35 osobowa grupa, parafian z Jankowic Wielkich (15 osób) oraz Wierzbnika (20 osób). Na szlak wyruszyliśmy o godz. 10.00. Do Zlotych Hor dotarliśmy na godz. 11.15. W południe odprawiliśmy mszę św. u stóp obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Czesław Kocoń.

Samo miejsce Maria Hilf, oddalone nieco od miasteczka Zlate Hory urzeka swoją ciszą i niepowtarzalnym klimatem. Burzliwa była historia tego miejsca - w 1973 roku cały obiekt wraz z kościołem wysadzono w powietrze. Jednakże odbudowany, dziś znów jest miejscem pielgrzymkowym jednoczącym narody.

Po zakończonych uroczystościach wyruszyliśmy w drogę powrotną. By jednak był to dzień bogaty nie tylko dla ducha, ale również dla ciała, zorganizowaliśmy postój najpierw na byłym przejściu granicznym, gdzie ludzie zrobili sobie drobne zakupy, a następnie zatrzymaliśmy się na obiedzie Diecezjalnym Ośrodku Caritas w Głuchołazach. Tam w restauracji, w klimacie rodzinnym zjedliśmy obiad. Myślę, że zadowoleni pielgrzymi znów chętnie wyruszą na pielgrzymi szlak.