• 11.11.2016
Święto NiepodległościWe wtorek 11 listopada przeżywaliśmy Święto Niepodległości. Wspominaliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto ustanowiono w 1937 r. W czasach komunizmu Polacy oficjalnie nie świętowali 11 listopada. Święto to było zniesione. Przywrócono je ponownie w 1989 roku. W naszej parafii, jak co roku uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości. Podczas każdej mszy św. zarówno w Jankowicach Wielkich o godz. 09.45, jak w Wierzbniku o godz. 08.00 i 11.00 modliliśmy się w intencji Ojczyzny.

Podczas mszy św. ks. proboszcz wygłosił homilię okolicznościową. W niej mówił o ofierze żołnierzy poległych za ojczyznę i o patriotyzmie wynikający z miłości do ojczyzny. Pod koniec homilii zachęcał wszystkich do troski o „Polskę, gdzie Polak będzie dla Polaka nie komercyjną konkurencją, nie wrogiem, ale przede wszystkim bratem!”. Homilię zakończył wezwaniem do modlitwy słowami wiersza Juliana Tuwima.

Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
Jak z grzechów naszych, win przeklętych:
Niech będzie biedny, ale czysty
Nasz dom z cmentarza podźwignięty!”

Każda msza św. kończyła się nabożeństwem w intencji Ojczyzny. Po sumie w Wierzbniku wszyscy wierni udali się po krzyż misyjny, gdzie ksiądz proboszcz zostawił zapalony znicz, jako symbol modlitwy za wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.