• 12.02.2012
W tym dniu przeżywaliśmy szóstą niedzielę okresu zwykłego. Podczas każdej mszy św. obchodziliśmy I rocznicę powstania wspólnoty św. Michała Archanioła. Dziękowaliśmy Bogu za jej powstanie. Jednocześnie powierzaliśmy wszystkich członków wstawiennictwu św. Michała.

O. Kałuża podczas mszy św.

Szczególnym gościem był o. Henryk Kałuża. On to rok temu zachęcił wiernych do wstąpienia w szeregi zastępów rycerskich św. Michała. Jego słowo stało się dobrym zasiewem. Zapisało się 36 osób, a dokładnie 32 osoby z parafii, a 4 osoby z Rybnika. O. nawiązując do dzisiejszej ewangelii o trądzie wskazał jakie wielkie spustoszenie może zrobić ta choroba. Niszczy ręce, nogi cały organizm. Prawdziwą klęską człowieka jest utrata wzroku. Życie staje się ciemnością. Wtedy potrzebuje kogoś bliskiego, kto poprowadzi nas w tej ciemności.

Adoracja relikwii bł. Jana Pawła II

Dzisiaj najgorszym trądem jest grzech. Człowiek podobnie chodzi w ciemności. Potrzebuje człowieka, który mu pomoże. Członkowie św. Michała mają być takimi rycerzami, którzy wyprowadzają ludzi z ciemności. Pod koniec każdej mszy św. była możliwość adoracji relikwii błogosławionego Jana Pawła II. Licznie zebrani wierni mogli ucałować i wziąć udział w adoracji Relikwii. O. Kałuża zachęcał wszystkich, aby przy tym geście adoracji polecali mu obecne problemy, które ich dotykają.

Św. Walenty – dzień miłości

VI niedziela zwykła poprzedzała wspomnienie świętego Walentego. Prawdopodobnie wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek. Warto w tym momencie zastanowić się kim był ich patron Święty Walenty? W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech Świętych o imieniu Valentine lub Valentinus. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II. zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg. doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszym żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć.
Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem „From Your Valentine”.

Pod koniec mszy św. w ogłoszeniach parafialnych ks. proboszcz poinformował, że w najbliższy wtorek będziemy obchodzili wspomnienie św. Walentego. Na nowo w tym dniu będziemy sobie uświadamiali wartość miłości. Chrześcijanie są wezwani do szczególnej miłości w myśl słów Jezusa Chrystusa: „miłujcie się nawzajem”. Ks. proboszcz zwrócił uwagę, że każde powołanie jest posługą miłości. W tym też duchu jego posługa w parafii jest rozumiana jako służba miłości wobec wszystkich parafian. Dlatego z okazji wspomnienia św. Walentego każdy po mszy św. otrzymał serduszko czekoladowe. Niech ono będzie potwierdzeniem wzajemnej miłości miedzy nami.

Spotkanie w przedszkolu.

W niedziele o godz. 15.00 odbyło się nabożeństwo popołudniowe, które poprowadził o H. Kałuża z okazji I rocznicy powstania wspólnoty św. Michała Archanioła. Całe nabożeństwo składało się z pięciu części:

Modlitwy o wiarę
Modlitwy o nadzieję
Modlitwy o miłość
Modlitwy polecającej się opiece błogosławionego Jana Pawła II
Modlitwy próśb o wstawiennictwo św. Michała Archanioła, patrona naszej Parafii.
Wszystko zakończyło się błogosławieństwem sakramentalnym.

Po nabożeństwie udaliśmy się na spotkanie do Publicznego Przedszkola w Wierzbniku. Spotkanie otworzył ks. proboszcz. Po nim o. Kałuża przemówił do zebranych członków wspólnoty św. Michała Archanioła. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że pośród nas jest wiele zła. Potęga i moc zła jest w nas, w nas samych, w naszych małżeństwem, w naszych rodzinach, w naszych zakładach, w środkach medialnych. Złu należy się przeciwstawić. Najlepszym sposobem jest dobro. Prawdziwą siłą i potęgą walki ze złem jest modlitwa. Stąd członkowie św. Michała podejmują ten trud modlitewny wołając o wstawiennictwo w tej materii św. Michała. Na zakończenie o. Kałuża przypomniał o obowiązkach członków św. Michała Archanioła:

- w każdy I piątek miesiąca przystąpić do spowiedzi i komunii św.
- odmawiać codziennie modlitwę „Św. Michale Arch. Wspomagaj nas…”
- uczestniczyć, jeśli to będzie możliwe w rekolekcjach zamkniętych, które co roku będą odprawiane w domu rekolekcyjnym „Dobrego Pasterza” w Nysie
- podjęcie walki ze złem.

W ten sposób chcemy stworzyć ochrony pas, chroniący przed złem nasze dzieci, młodzież młode małżeństwa i kapłanów.

Spotkanie wspólnoty w Przedszkolu

Po tym przemówieniu odbyły się przyjacielskie rozmowy przy herbatce i ciastkach. Cała ta cielesna strawa została przygotowana prze członków. Pod koniec naszego spotkania cała grupa rozśpiewała się biesiadnymi piosenkami. Ostatnim akcentem spotkania było wspólne zdjęcie.