• 01.03.2017
Środa PopielcowaW Środę Popielcową rozpoczęliśmy 40-dniowy Wielki Post. Liturgię Środy Popielcowej rozpoczęliśmy mszą św. w Jankowicach Wielkich o godz. 16.30., a zakończyliśmy mszą św. w Wierzbniku o godz. 18.00. Podczas każdej eucharystii kapłani / ks. proboszcz Czesław Kocoń i ks. Eugeniusz Bojakowski/ posypywali nasze głowy popiołem na znak rozpoczęcie pokuty wielkopostnej. Tradycja posypywania głów popiołem pojawiła się w VIII wieku, a w XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. W czasie kazania ks. proboszcz zachęcał nas do podjęcia pokuty. Jak ważną sprawą jest pokuta w życiu chrześcijańskim – mówił w swoim kazaniu kaznodzieja - potwierdziła to Matka Boża w swoich objawieniach.

W Lourdes po czterech objawieniach milczących, wypełnionych kontemplacją i modlitwą, Maryja dała Bernadetcie nakaz, który powtarzała przez kilka następnych dni: "Proście Boga o nawrócenie grzeszników". Matka Boża trzykrotnie powtórzyła: " Pokuty ! Pokuty! Pokuty!".
W orędziu fatimskim również wzywała do pokuty. Gdy Łucja zapytała: "Jak mamy się umartwiać?': usłyszała: "Z wszystkiego, co tylko możecie, zróbcie ofiarę jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi On jest obrażany i dla uproszenia nawrócenia grzeszników".

Przed końcem błogosławieństwem ks. proboszcz zachęcił jeszcze raz do podjęcia pokuty jako zadośćuczynienie za grzechy.

Dzisiejszy dzień 01 marzec - mówił ksiądz proboszcz - jest dniem poświęconym Żołnierzom Wyklętych. Dlatego zachęcił nas do obejrzenia wieczorem o godz. 20.30 na programie 1 filmu p.t. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Film opowiada o żołnierzu wyklętym, czyli Roju, który traci swojego brata zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Po jego śmierci wraca w rodzinne strony, gdzie jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę z okupantem. Komunistyczne władze usiłują go za wszelką cenę namierzyć i zlikwidować.

Ponadto ksiądz poinformował, że jest rezerwacja projekcji filmu „Zerwany Kłos” dla naszej parafii w kinie Helios Opole na niedzielę 12 marca o godz. 16.00.
Cała liturgię zakończyła modlitwa do św. Michała Archanioła.