• 28.02.2012
We wtorek, 28 lutego br. o godz. 17.00 w Zajeździe „Rybiorz” w Brzegu rozpoczęło się spotkanie „ludzi – przyjaciół Ziemi Świętej”, którzy w tym roku skupieni wokół naszej parafialnej grupy pielgrzymowali do Ziemi Świętej. Gośćmi tego spotkanie byli - o. Sebastian – franciszkanin, profesor teologii biblijnej i przewodnik naszej pielgrzymki oraz ks. Alojzy Sitek – były kanclerz Kurii i wielokrotny pielgrzym do Ziemi Świętej.

Spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy. Po niej był czas na wspomnienia, rozmowy przy kawie, herbacie i słodkościach. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się już pierwsze wywołane zdjęcia z pielgrzymki. Duże wrażenie wywarł album ze zdjęciami z pielgrzymki do Ziemi Świętej pani Ireny Żołyńskiej. Długo krążył między nami. Przy niektórych osobach zatrzymywał się dłużej, ponieważ wracaliśmy do naszych wspomnień i przeżyć. Pani Irena dzieliła się zdjęciami z osobami, którym zrobiła fotki.

Na zakończenie naszego spotkania o. Sebastian pochwalił naszą grupę i parafię za złożone ofiary dla siostry Rafały. Mówił, że ta polska elżbietanka pracuje w Ziemi Świętej od pół wieku i wychowała tam setki dzieci – sierot, uchodźców, dzieci ulicy, małych chrześcijan i muzułmanów, prowadząc sierociniec w Jerozolimie. Dodał, że budowa nowego sierocińca w Betlejem rozpoczęła siostra Rafała w marcu 2008 r. Tutaj siostry starają się o codzienne utrzymanie dzieci, dbają o ich wykształcenie i przygotowanie do życia. Szczególne zasługi dla powstania sierocińców mają s. Rafała Włodarczak oraz s. Imelda Płotka. To wielkie dzieło wymaga wiele pracy i nakładów finansowych, dlatego każdy grosz jest tu na wagę złota.

Całe spotkanie zakończyło się w pięknej atmosferze i w poczuciu potrzeby kolejnego spotkania ze sobą.