• 04.03.2012
W II niedzielę Wielkiego Postu, czyli 4 marca przypadał Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, czyli Niedziela „Ad Gentes”. Bp Jerzy Mazur SVD informował w swoim liście na dzisiejszą niedzielę: - „Tegoroczna II niedziela Wielkiego Postu przeżywana jest pod hasłem: „Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych”.

Była to sposobność, aby solidarnie naszą modlitwą i ofiarą wesprzeć Kościół w krajach misyjnych. „Ofiary zbierane w kościołach do puszek 4 marca będą przeznaczone na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

- Dzięki tym ofiarom – pisze bp Mazur - polscy misjonarze będą mogli kontynuować głoszenie Ewangelii o zbawieniu, budować kościoły, szkoły, ośrodki zdrowia i szpitale, formować katechistów, pomagać potrzebującym, karmić głodnych, leczyć chorych, podtrzymywać na duchu strapionych. Tysiące dzieci otrzymają dostęp do edukacji”.

W naszej parafii została przeprowadzona zbiórka na wyżej wymienione cele misyjne. Na ten cel zebraliśmy: 484,89 - w Jankowicach Wielkich 236,74 a w Wierzbniku 248,15

W tym dniu spieraliśmy misjonarzy nie tylko naszymi ofiarami, ale także modlitewnie. Modliliśmy się podczas każdej mszy św. i popołudniowego nabożeństwa – Gorzkich Żali.

W czasie nabożeństwa została nam przybliżona kolejna postać ucznia Chrystusa - św. Piotra. Po ukazaniu postaci apostoła na zakończenie ks. proboszcz postawił pytanie: „czy możemy się czegoś nauczyć od św. Piotra – pierwszego wśród Apostołów. Oczywiście, że możemy. I to bardzo dużo”. Dodał: „Możemy uczyć się wierności Bogu. Możemy uczyć się ostatecznie dojrzałości w przeżywaniu wiary. Możemy uczyć się miłości do Ewangelii i Kościoła.

Ale również otrzymujemy dzięki postawie życiowej św. Piotra program naprawczy w przypadku naszego złego postępowania. Jeżeli będzie w nas autentyczny żal i postanowienie poprawy. Jeżeli będziemy starali się radykalnie żyć według nauki Kościoła, wówczas w należyty sposób odpowiemy Chrystusowi na Jego trzykrotne pytanie o miłość: Czy miłujesz mnie? Czy miłujesz mnie? Czy kochasz mnie? „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”