• 15.08.2017
Odpust w Jankowicach Wielkich15 sierpnia przypada jedno z najważniejszych i największych świąt maryjnych - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu uroczystym odpustem uczcili swą Patronkę wierni z miejscowości filialnej - Jankowic Wielkich.

Uroczystą Mszę Świętą celebrował ks. Zbigniew Gielczowski, a wraz z nim koncelebrowali ks. Czesław Kocoń – oraz ks. Eugeniusz Bojakowski – emeryt /były proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzegu/. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Gielczowski. W niej zwrócił uwagę na dwie tradycje mówiące o zaśnięciu Maryi czyli jerozolimskiej i efeskiej. Mówiąc o śmierci Maryi „musimy się oprzeć na opowiadaniach wywodzących się z tradycji jerozolimskiej albo efeskiej, które mówią o Jej zaśnięciu”. Tradycja jerozolimska – której świadkiem jest mozaika „Zaśnięcie” z łuku tryumfalnego bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie oraz większość ikon przedstawiających zaśnięcie NMP – uczy nas, że nie była to zwykła śmierć.”

Wskazując na Wniebowzięcie przedstawił cztery jej przyczyny: wiara Maryi, jej Niepokalane poczęcie, jej Boskie macierzyństwo oraz jej ścisłe zjednoczenie z Chrystusem. Maryja osiągając niebo potwierdziła prawdę o jego istnieniu. Czym jest niebo? „Niebo nie jest miejscem, ale stanem. Jest doskonałym stanem życia. Jest żywą i osobistą więzią z Bogiem”…. „Nasze miejsce jest w Bogu”. Swoje słowo zakończył modlitwą: „O Wniebowzięta, potrzebujemy Twojej pomocy i wsparcia w zmaganiu się z wyzwaniami codzienności. Potrzebujemy poczuć, że jesteś naszą Matką w konkretnych sytuacjach życiowych. Chcemy już teraz naśladować Ciebie w posłusznym pójściu za Chrystusem i wielkodusznej służbie braciom.”

Eucharystię zakończył obrzęd błogosławieństwa ziół i kwitów, po którym wierni wzięli udział w uroczystej procesji.