• 06.02.2019
Poświęcenie jabłek ku czci św. Doroty /zdj. 0832, 0835/
Tradycyjnie w dniu wspomnienia św. Doroty ks. proboszcz poświęcił jabłka.
– Jak bardzo dziś potrzeba ludzi, którzy mają wielką, silną, głęboką wiarę – mówił ks. proboszcz przywołując wytrwałość świętej Doroty. Nie dała się nakłonić do odstępstwa od Chrystusa – także swoim siostrom, lecz skłoniła je do nawrócenia. „Dziękuję, że mnie wezwałeś do swoich niebieskich ogrodów” – modliła się, idąc na męczeństwo.

Zgodnie z tradycją, usłyszał to pewien młodzieniec imieniem Teofil i drwiąco poprosił, by przesłała mu z owych ogrodów nieco świeżych jabłek i róż, a wówczas jej uwierzy. Tak się stało. Mimo zimy, zjawił się chłopiec z kwiatami i owocami, a Teofil nawrócił się. To na pamiątkę tego wydarzenia w dzień wspomnienia świętej - 6 lutego w kościołach błogosławi się jabłka.

Przed końcowym błogosławieństwem z każdym uczestnikiem mszy św. podzielił się poświęconym jabłkiem.