• 07.04.2012
Wielka Sobota/Wielka Noc Triumfu/Niedziela Zmartwychwstania

Wielka Sobota to przede wszystkim był czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odbywała się adoracja grobu oraz święcenie pokarmów. Poświęcenie miało miejsce: w Jankowicach o godz. 16.30, a w Wierzbniku o godz. 17.00. Koszyczki z pokarmami udekorowane wiecznie zielonym bukszpanem, lub kwiatami i baziami prezentowały się bardzo świątecznie.

Po tych krótkich nabożeństwach była jeszcze okazja do spowiedzi.

Szczytem przeżywania dnia była Wigilia Paschalna, którą rozpoczęliśmy o godz.23.30 i składała się z czterech części. Wigilijnej Liturgii Wielkiej Paschy przewodniczył ks.proboszcz Czesław Kocoń. Przed kościołem kapłan święcił ogień. Na świecy paschalnej kapłan kreślił krzyż i litery: Α (alfa) i Ω (omega).

Ponadto kapłan wbijał w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Następnie kapłan zapalił Paschał i wniósł go do świątyni, a wierni zapalali od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło.

Dalsza część liturgii paschalnej to Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna, która zakończyła się
procesją rezurekcyjną.