• 15.08.2019
Odpust ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Jankowicach Wielkich15 sierpnia w Jankowicach Wielkich - w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - nasza parafia przeżywała uroczystość odpustową w filialnym kościele. Uroczystej sumie o godz. 11.00 przewodniczył ks. Andrzej Demitrow (ks. dr Nauk teologicznych w zakresie nauk biblijnych (Biblicum). Mszę św. także koncelebrował ks. proboszcz Czesław Kocoń. Po mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramencie wokół kościoła. Dzisiejszą uroczystość zakończyły o godz. 16.00 uroczyste nieszpory.

W polskiej (i nie tylko) tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Dlatego po zakończonych mszach świętych (w Wierzbniku i Jankowicach Wielkich) odbyło się poświęcenie kwiatów i ziół.