• 02.10.2021
Maryja Matką Różańcową
O godz. 20.00 w kościele parafialnym - w I sobotę miesiąca – odbyło się kolejne nocne czuwanie. Nieszporami uczciliśmy Matkę Bożą Różańcową, która w sposób szczególny króluje w tym miesiącu, o czym świadczą dwie daty: 7 październik święto Matki Bożej Różańcowej oraz 13 październik zakończenie objawień w Fatimie.

Święto Matki Bożej Różańcowej czczone jest 7 października. Dzień ten jest rocznicą bitwy pod Lepanto (1571), w której państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Papież Pius V ogłosił w 1572 roku ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Rok późnej, decyzją papieża Grzegorza XIII zmieniono nazwę na Święto Różańca. Papież Klemens XII w 1716 roku nakazał świętowanie tego dnia Kościołowi na całym świecie, jednocześnie przeniósł świętowanie tego dnia na pierwszą niedzielę października. W 1913 roku Pius X przywrócił święto na 7 października.

Matka Boża objawiająca się13 października 1917 roku powiedziała do Łucji: Chcę ci powiedzieć, aby wybudowano tu kaplicę na moją cześć. Jestem Matką Bożą Różańcową. Odmawiajcie w dalszym ciągu codziennie różaniec...

Po nieszporach odmówiliśmy różaniec połączony z 15 minutową medytacją nad tajemnicą różańcową. Wszystko zakończyła koronka ks. Dolindo i błogosławieństwo sakramentalne.