• 02.06.2012
W sobotę 2 czerwca 2012 r., I sobotę miesiąca w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, 11 braci franciszkanów przyjęło święcenia kapłańskie z rąk JE. Ks. Bpa. Grzegorz Rysia. Wśród nich nasz parafianin Michała Storta.

Cała uroczystość była wielką zadumą i refleksją nad kapłaństwem. W swoim słowie bp Ryś zachęcał do tego, aby całe swoje życie opierali na słowie Bożym, bo w nim jest zawarty cały Chrystus, który ich powołał, kształtował, a teraz ich wysyła do swojej winnicy. Ponadto przypomniał ks. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej jedenastu synom św. Franciszka, w jaki sposób założyciel ich zakonu dbał o fizyczną, cielesną obecność Chrystusa w Kościele. „Nie pozwólcie, by ta obecność była pozbawiona szacunku, żeby sprawowano Eucharystię w jakichś lichych naczyniach. Żeby bielizna ołtarzowa była brudna. Nie pozwólcie, aby skrawki papieru, na których jest napisane imię Boga, na których jest wypisane Słowo Boga, walało się gdzieś po ziemi, aby ludzie je deptali, aby lekcjonarz służył za podstawkę pod rzutnik. Nie pozwólcie nigdy na to” - apelował bp Ryś.

Na zakończenie tej uroczystości o. Zachariasz prowincjał poinformował nowych kapłanów, gdzie zostają wysłani. Za nim to uczynił powiedział że czeka ich walka, pot i łzy. „Ja was rzeczywiście posyłam na front. Na front walki pomiędzy miłością własną, aż do zaprzeczenia Bogu, a miłością Boga aż do zaprzeczenia samemu sobie, aż do męczeństwa” - oznajmił.
„Nie martwię się o wasze przygotowanie filozoficzno-teologiczne. Na tym polu sobie poradzicie. Martwię się o to, abyście w momencie, kiedy trzeba będzie podjąć walkę, nie zaczęli kwestionować jej sensu, abyście wówczas nie mówili dowódcy ‘po co mam tam iść, po co mam to robić’. Z takimi żołnierzami wojny się nie wygra. Dlatego proszę was o to w dniu dzisiejszym, w momencie, kiedy składacie przyrzeczenie wierności na Ewangelię, abyście te słowa wzięli sobie do serca” - dodał.

Równocześnie przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów zapewnił swoich współbraci, że Chrystus bierze na siebie wszystkie ciosy, i że bardzo liczy na nich. A ze swej strony publicznie obiecał neoprezbiterom, że modli się i będzie się modlił za nich. Po swojej krótkiej, ale bardzo ciepłej i serdecznej mowie poinformował ich gdzie udadzą się na swoją pierwszą posługę kapłańską. Zostali rozesłani do wspólnot franciszkańskich w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie. Nasz neopreziter ks. Michała Storta został skierowany na placówkę do Niemiec.

Po uroczystości w świątyni prowincjał wszystkim nowo wyświęconym wręczył listy obediencyjne, kierujące ich do pracy w poszczególnych klasztorach w Polsce i poza jej granicami. Do nich dołączył najnowszą książkę red. Brygidy Grysiak z osobistą dedykacją autorki.

Sam tytuł ‘Wybrałam życie’, choć pozornie nie wiąże się z waszym wyborem, jakiego dokonaliście, to jednak opisane w tym zbiorze historie mają wiele wspólnego z tym, z czym sami nie raz będziecie musieli się skonfrontować w swojej kapłańskiej posłudze. Ale także przekonuje, że nawet w sytuacjach po ludzku bez wyjścia, Pan Bóg pomaga, błogosławi. Stąd właśnie taki prezent” – tłumaczył prowincjał.

Te święcenia kapłańskie miały jeszcze jeden nie codzienny wymiar. Dwóch neoprezbiterów, którzy przyjęli sakrament posługi kapłańskiej mają jeszcze dwóch braci we wspólnocie franciszkańskiej. Można też wysnuć wniosek, że ta uroczystość miała swój wymiar rodzinny.

W tym dniu wieczorem w naszym kościele parafialnym odbyło się kolejne nocne czuwanie. W sposób szczególny w naszych modlitwach pamiętaliśmy o o. Michale, który przyjął dzisiaj święcenia kapłańskie.

Więcej zdjęć z uroczystości w naszej Galerii