deutsch polski
Nawigacja
I rocznica powstania wspólnoty św. Michała Archanioła
Dodane 12.02.2012 - 1288 czytań - printer
W tym dniu przeżywaliśmy szóstą niedzielę okresu zwykłego. Podczas każdej mszy św. obchodziliśmy I rocznicę powstania wspólnoty św. Michała Archanioła. Dziękowaliśmy Bogu za jej powstanie. Jednocześnie powierzaliśmy wszystkich członków wstawiennictwu św. Michała.

Szczególnym gościem był o. Henryk Kałuża. On to rok temu zachęcił wiernych do wstąpienia w szeregi zastępów rycerskich św. Michała. Jego słowo stało się dobrym zasiewem. Zapisało się 36 osób, a dokładnie 32 osoby z parafii, a 4 osoby z Rybnika. O. nawiązując do dzisiejszej ewangelii o trądzie wskazał jakie wielkie spustoszenie może zrobić ta choroba. Niszczy ręce, nogi cały organizm. Prawdziwą klęską człowieka jest utrata wzroku. Życie staje się ciemnością. Wtedy potrzebuje kogoś bliskiego, kto poprowadzi nas w tej ciemności.

Dzisiaj najgorszym trądem jest grzech. Człowiek podobnie chodzi w ciemności. Potrzebuje człowieka, który mu pomoże. Członkowie św. Michała mają być takimi rycerzami, którzy wyprowadzają ludzi z ciemności. Pod koniec każdej mszy św. była możliwość adoracji relikwii błogosławionego Jana Pawła II. Licznie zebrani wierni mogli ucałować i wziąć udział w adoracji Relikwii. O. Kałuża zachęcał wszystkich, aby przy tym geście adoracji polecali mu obecne problemy, które ich dotykają.
Międzynarodowy Dzień Chorego
Dodane 11.02.2012 - 768 czytań - printer
Msze św. dla chorych w parafiach, wizyty biskupów i kapłanów w szpitalach i hospicjach, odwiedziny chorych w domach – w ten sposób lokalnie przeżywany był Światowy Dzień Chorego.

Jak co roku obchodzony on jest w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego. W naszej parafii została odprawiona msza św. w intencji chorych i cierpiących, rodzin, których dotknął krzyż choroby oraz w intencji lekarzy i opiekującymi się chorymi.

Modliliśmy się nie tylko podczas mszy św., ale po zakończonej mszy św. zostało odprawione krótkie nabożeństwo, w którym polecaliśmy Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny z Lourdes wszystkich chorych i cierpiących z naszej parafii oraz ich rodziny.
Kolęda w Przedszkolu w Wierzbniku
Dodane 10.02.2012 - 1012 czytań - printer
W piątek, 10 lutego na zaproszenie pani dyrektor mgr Brygidy Roter w Przedszkolu w Wierzbniku odbyła się kolęda. Została ona poprzedzona przedstawieniem „Humory zimy” przygotowanym przez dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Po przedstawieniu ksiądz rozmawiał z dziećmi. Była to bardzo serdeczna rozmowa, w której dzieci chciały jak najwięcej opowiedzieć o sobie i o swoim przedszkolu. Po tej przyjacielskiej rozmowie dzieci wraz z gościem zrobiły sobie wspólne zdjęcie. Następnie Ks. proboszcz modlił się wraz ze wszystkimi paniami i dziećmi o Boże błogosławieństwo na każdy dzień posługi, pracy i zabawy.

Po modlitwie i pokropieniu wodą święconą wspólnie śpiewaliśmy kolędy. W trakcie śpiewania kolęd odwiedzaliśmy wszystkie sale kropiąc je wodą święconą.
Na zakończenie kolędy panie i dzieci otrzymali pamiątkę z wizyty duszpasterskiej.
Zbiórka do puszek na rzecz zakonów klauzurowych
Dodane 05.02.2012 - 784 czytań - printer
Już po raz piąty w Dniu Życia Konsekrowanego została zorganizowana w Polsce zbiórka na klasztory kontemplacyjne, które mimo wytężonych starań mają problemy z utrzymaniem.
Datki na ten cel można było składać w naszej parafii w niedzielę do specjalnych puszek po każdej mszy św.

Zebrane w dniu dzisiejszym pieniądze przeznaczane są m.in. na wyżywienie sióstr, ogrzewanie klasztorów czy konieczne remonty. – Siostry bardzo często mają zimno w kaplicy, przykręcają kaloryfery dlatego, że nie stać ich na opłacenie np. oleju opałowego czy koksu.

Za każdą złotówkę, aby wesprzeć siostry klauzurowe wielkie Bóg zapłać dla tych wszystkich, którzy je wspierają, już wsparli i wspierać będą.
Opłatek Karnawałowy
Dodane 04.02.2012 - 947 czytań - printer
W okresie Bożego Narodzenia i karnawału nasza parafia organizuje opłatek parafialny połączony z zabawą karnawałową. W tym roku ze względu na organizowaną pielgrzymkę do Ziemi Świętej opłatkowe spotkanie odbyło się dopiero 4 lutego. Mimo, że w czwartek 02 lutego w święto Matki Bożej Gromnicznej tradycyjnie zakończyliśmy okres Bożego Narodzenia to kolejne nasze spotkanie opłatkowe rozpoczęliśmy modlitwą i podzieleniem się opłatkiem. W trakcie składania życzeń śpiewaliśmy kolędy. Wspaniała atmosfera na nowo wzbudziła w naszych sercach atmosferę wigilii rodzinnej.

Po tym modlitewnym akcencie rozpoczęła się zabawa taneczna. W tym roku zabawę poprowadził zespół „New for you”. Zespół powstał w czerwcu 2007 roku w skutek połączenia się kilku znakomitych artystów śląskiej sceny muzycznej Jadwigi Kubik, Antoniego Lechowskiego – będących członkami nieistniejącego już zespołu „For you”, oraz Andrzeja Skaźnika – również uzdolnionego i znanego artysty.
Dzień Życia Konsekrowanego
Dodane 03.02.2012 - 810 czytań - printer
2 lutego kościół katolicki obchodził święto Matki Boskiej Gromnicznej. To uroczysta pamiątka oczyszczenia Maryi, oczyszczenia położnicy przez złożenie w ofierze "pary synogarlic lub dwojga gołębiąt". Wierni w kościele na pamiątkę Oczyszczenia świecą gromnicę.

Świecy tej, zwłaszcza dawniej przypisywano wielkie znaczenie. Otrzymywali ją władcy niekiedy z rąk samego papieża. Natomiast chłopi grzali czubki palców, by im się nie robiły zadziory. Zgaszoną świecą okadzano dom, chroniąc się w ten sposób przed różnymi chorobami. Przyniesioną z kościoła 2 lutego poświęconą i płonącą gromnicą wypalano na tragarzu lub górnej części odrzwi krzyżyk.

Podtrzymując tradycję na początku mszy św. ks. proboszcz poświęcił świece gromniczne. Dzisiejszy dzień był także Dniem Życia Konsekrowanego. Dlatego podczas mszy św. modliliśmy się w intencji klasztorów klauzurowych. Modląc się za osoby zakonne pamiętaliśmy w sposób szczególny za nasze osoby zakonne pochodzące z naszej parafii: siostrę Miriam, która obecnie swoją posługę realizuje w kościele duńskim oraz Michała, który przygotowuje się w tym roku do święceń kapłańskich.
Kolęda w przedszkolu i Spółdzielni Produkcyjnej.
Dodane 03.02.2012 - 1284 czytań - printer
W piątek tj. 02.02.2012 w przedszkolu w Jankowicach Wielkich gościliśmy ks. Czesława Koconia - proboszcza parafii. Proboszcz udzielił błogosławieństwa dzieciom, nauczycielom i wszystkim pracownikom przedszkola, by czas wspólnie spędzany w placówce był źródłem radości, dobroci, miłości, mądrości oraz wzajemnego poszanowania.

Po modlitwie i pokropieniu wodą święconą dzieci głośno i radośnie śpiewały kolędy. Prym tu wiódł Kacper Skwarczyński, który intonował kolędę, a dzieci za nim śpiewały zaproponowaną przez niego kolędę.

Na pamiątkę wizyty duszpasterskiej, dzieci oraz pracownicy otrzymali obrazki. Ciepłe i piękne słowa księdza Czesława skierowane do dzieci i pracowników wywołały serdeczny uśmiech na wszystkich twarzach zarówno tych małych jak i dużych.
Kolęda w szkole
Dodane 02.02.2012 - 819 czytań - printer
W tym dniu w szkole w Jankowicach Wielkich miała miejsce tradycyjna kolęda. Z przedstawicielami klasy szóstej ks. proboszcz wchodził do każdej klasy, gdzie po krótkiej modlitwie w intencji klasy, nauczycieli i pracowników obsługi placówki udzielił błogosławieństwa, rozdał pamiątkowe obrazki kolędowe oraz cukierki czekoladowe.

To zdarzenie kolędowe zamknęło okres Bożego Narodzenia w szkole podstawowej.
Wyjazd do Ziemi Świętej
Dodane 23.01.2012 - 1353 czytań - printer
W poniedziałek w południe o godz. 12.00 została odprawiona msza św. w intencji pielgrzymów, udających się do Ziemi św. W kazaniu ks. proboszcz zwrócił uwagę, że wyruszamy do Ziemi św. za wzorem Abrahama, który opuścił swoją Ojczyznę i udał się do Ziemi Obiecanej.

My czynimy podobnie. Opuszczamy nasze rodziny, nasze parafie i naszą ojczyznę, aby udać się do Ziemi Obiecanej - do Ziemi Jezusa Chrystusa. Po mszy św. wyruszyliśmy do Warszawy. Po drodze zabraliśmy pielgrzymów z Opola i z Ozimka z parafii Zawadzkie.

Do Warszawy przybyliśmy po 20.00. Tutaj spotkaliśmy się z szefem Katolickiego Biura Podróży, który przekazał nam materiały informacyjne, śpiewniki i bilety lotnicze do Ziemi św. Następnie przeszliśmy odprawę celną, aby o 23.00 wylecieć do Tel Awiwu.

Po dziewięciu dniach i powrocie do Wierzbnika około godziny 17.00 została odprawiona msza św. dziękczynna, która była ostatnim akcent pielgrzymki do „Ziemi Obiecanej”.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Dodane 21.01.2012 - 865 czytań - printer
W tych dniach nasze myśli biegły do naszych babć i dziadków.

W ich intencjach modliliśmy się podczas niedzielnego nabożeństwa popołudniowego.
Tydzień jedności
Dodane 18.01.2012 - 786 czytań - printer
W tegorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan 2012 rozważaliśmy biblijny tekst zaczerpnięty z 1. Listu apostoła Pawła do Koryntian 15,51-58.

Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski. W tym celu utworzono ekumeniczną grupę redakcyjną, w której skład weszli przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego.

Dlatego podczas mszy św. modliliśmy się o dar jedności nie tylko wśród chrześcijan ,ale także w naszej wspólnocie parafialnej.

Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2019                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2019
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker