Oto Matka TwojaDrukuj

• 03.05.2013
  • 1219 Czytań
Oto Matka TwojaMożna powiedzieć, że do Polski odnoszą się słowa: „Oto Matka Twoja”. Polska z woli Jezusa ma Maryję za Matkę - mówił ks. proboszcz w słowie wstępnym, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Każda msza św. w tym dniu zakończyła się nabożeństwem w intencji Ojczyzny.

W kazaniu ks. proboszcz wskazał, że królewska godność i władza należą do Maryi, bo Ona została wybrana przez Boga na matkę Jezusa. – Maryja z woli Jezusa stała się duchową matką wszystkich wierzących. Dodał, że święto Królowej Polski ustanowił Pius X dla archidiecezji lwowskiej, a potem Pius XI dla całej Polski.

Miesiąc poświęcony Matce BożejDrukuj

• 01.05.2013
  • 1252 Czytań
Miesiąc poświęcony Matce BożejW tym dniu rozpoczęliśmy miesiąc maj, który jest poświęcony Matce Bożej. Po każdej mszy św. odprawiliśmy nabożeństwo do Matki Bożej. Podczas nabożeństwa prosiliśmy Ją o nieustanną opiekę nad nami i wstawiennictwo u Boga w naszych codziennych problemach i troskach. Słowami litanii loretańskiej wychwalaliśmy Jej niezmierzoną dobroć i matczyną troskę o swoje dzieci rozproszone po całym świecie.

Nabożeństwa majowe będą odprawiane w kościele parafialnym codziennie po mszy świętej wieczornej, a w Jankowicach Wielkich przed wieczorną mszą św.

Tydzień modlitw o powołaniaDrukuj

• 21.04.2013
  • 1447 Czytań
Tydzień modlitw o powołaniaW tym tygodniu cały Kościół modlił się o powołania kapłańskie i zakonne. W orędziu wydanym jeszcze podczas pontyfikatu Ojciec św. Benedykt XVI zaprosił do refleksji na temat: „Powołanie znakiem nadziei opartej na wierze”.

Ojciec św. rozpoczął orędzie rozważaniem na temat nadziei, która jest „oczekiwaniem czegoś pozytywnego w przyszłości, co jednocześnie powinno pomagać w naszej teraźniejszości”. Benedykt XVI wskazał, że mieć nadzieję znaczy ufać Bogu wiernemu, co wiąże się z rezygnacją z samodzielnego decydowania o własnej drodze.

Bierzmowanie - powołanie do świętościDrukuj

• 20.04.2013
  • 1839 Czytań
Bierzmowanie - powołanie do świętościW dniu 20 kwietnia br. w kościele p/w św. Michała Archanioła w Grodkowie dwustu czterdziestu dwóch młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania. Pośród nich ośmioro z naszej parafii: troje z Wierzbnika i pięcioro z Jankowic Wielkich. Bierzmowania udzielił ks. biskup Paweł Stobrawa. W uroczystości uczestniczyli także księża z całego dekanatu, osoby przygotowujące młodzież do przyjęcia sakramentu oraz świadkowie, znajomi i rodziny bierzmowanych.

Niedziela i tydzień BiblijnyDrukuj

• 14.04.2013
  • 1637 Czytań
Niedziela i tydzień BiblijnyW III Niedzielę Wielkanocną rozpoczął się V Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Biblijnego były słowa: „Panie, wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym”.

Przez cały tydzień w czasie mszy św. modliliśmy się o to, aby Pismo św. stawało się drogowskazem życia, który pomoże nam odkrywać prawdę o Jezusie, który jest nie tylko Synem Bożym, ale naszym Mesjaszem- Zbawicielem.

Niedziela miłosierdzia BożegoDrukuj

• 07.04.2013
  • 1536 Czytań
Niedziela miłosierdzia BożegoII Niedziela Wielkanocna zakończyła Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego. Było to też Święto Bożego Miłosierdzia. Każdemu chrześcijaninowi prawda o Bożym Miłosierdziu, o Bożej Miłości, która przebacza każdy grzech człowieka, jest niezmiernie bliska.

Tę prawdę przybliżali nam nasi święci: św. s. Faustyna Kowalska, bł. Michał Sopoćko i bł. Jan Paweł II. W tym dniu rozpoczął się też Tydzień Miłosierdzia. Po każdej mszy św. była przeprowadzona zbiórka na cele Caritasu. Zebraliśmy 473,90 w Jankowicach W. 221,90 i w Wierzbniku 252.00.

Rok WiaryDrukuj

• 06.04.2013
  • 1740 Czytań
Rok WiaryKolejna adoracja z okazji Roku Wiary w I sobotę miesiąca w Jankowicach Wielkich o godz. 16.30 przed wieczorną mszą św. i w I niedzielę miesiąca o godz. 07.30 przed poranną mszą św. w Wierzbniku.

Tym razem przeżywaliśmy ją w perspektywach paschalnych, gdyż przypadła w Oktawie Zmartwychwstania. Jej tematem było głębsze rozumienie woli Ojca.

II dzień świąt - msza św., zbiórka na rzecz OscaraDrukuj

• 01.04.2013
  • 1272 Czytań
II dzień świąt - msza św., zbiórka na rzecz OscaraW drugi II dzień świąt paschalny tradycyjnie podczas mszy św. został odczytany list ks. rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz o godz. 11.00 w kościele parafialnym została odprawiona msza św. w intencji mężczyzn i młodzieńców z naszej parafii. Podczas każdej mszy św. została przeprowadzona zbiórka na rzecz chorego Oscara Gądka. Podczas tej zbiórki zebrano: 1295.41 w Jankowicach Wielkich 585.11, a w Wierzbniku 710.30. Cały dochód będzie przeznaczony na jego rehabilitację. Wszystkim ofiarodawcom wyrażamy naszą wdzięczność – Bóg zapłać.

Niedziela Zmartwychwstania - nieszporyDrukuj

• 31.03.2013
  • 1705 Czytań
Po nocnej Wigilii Paschalnej, która zakończyła się rezurekcją na wszystkich mszach w niedzielę Zmartwychwstania uczciliśmy tryumfującego Chrystusa w chwale. Popołudniowe uroczyste nieszpory o godz. 15.00 zakończyły cały obchód Triduum Paschalnego.

Po skończonych nieszporach ks. proboszcz obdarował wszystkich uczestników małymi prezentami: cukrowymi barankami paschalnymi i czekoladowymi jajeczkami świątecznymi.

Triduum Paschalne - Wielka SobotaDrukuj

• 30.03.2013
  • 1596 Czytań
Triduum Paschalne - Wielka SobotaW Wielką Sobotę o godz. 08.00 rozpoczęliśmy adorację. Cały dzień trwaliśmy na modlitwie uwielbienia Chrystusa złożonego do grobu. Adorowały wyznaczone poszczególne stany i mieszkańcy Wierzbnika i Jankowic Wielkich.

Tego dnia o godz. 16.30 w Jankowicach Wielkich i o godz. 17.00 w Wierzbniku wierni przychodzili do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną; w tzw. święconym, lub inaczej święconce, były też sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często baranek - symbol Zmartwychwstałego Jezusa. Ksiądz proboszcz święcił przyniesione pokarmy, które były przeznaczone na świąteczny stół.

rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny