Wigilijne spotkanieDrukuj

• 14.01.2013
  • 1186 Czytań
Wigilijne spotkanieW tym dniu o godz. 16.00 w przedszkolu odbyło się spotkanie seniorów i samotnych osób z Wierzbnika. Atmosfery prawdziwej wigilii dodała modlitwa oraz odczytanie fragmentu z ewangelii o narodzeniu Chrystusa. Oprócz życzeń i łamania się opłatkiem był także skromny poczęstunek. Całą oprawę spotkania ubogacił śpiew kolęd. Niektórzy wspominali, jak to w latach pięćdziesiątych były organizowane spotkania wigilijne i jasełka, w które była zaangażowana prawie połowa wioski.

Misyjni kolędnicyDrukuj

• 06.01.2013
  • 1459 Czytań
Misyjni kolędnicyJak co roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego uczestniczyliśmy w wielkim święcie wiary! Naszą wdzięczność wyraziliśmy modlitwą i ofiarami. Właśnie w święto Objawienia, Kościół odsłaniał swą misję ukazując, że świat wciąż czeka na orędzie Dobrej Nowiny, także na nową ewangelizację. W trosce o zbawienie wszystkich ludzi Kościół w tym dniu na całym świecie wspierał materialnie dzieło misyjne. Dlatego dzisiejsza kolekta była przeznaczona na cele misyjne.

Adoracja Najświętszego SakramentuDrukuj

• 05.01.2013
  • 1739 Czytań
Adoracja Najświętszego SakramentuW roku Wiary, w pierwszą sobotę stycznia w Jankowicach Wielkich i w I niedzielę miesiąca w Wierzbniku odprawiliśmy II adorację Najświętszego Sakramentu. Przeżywaliśmy ją w okresie Bożego Narodzenia, dlatego patrzyliśmy w stronę Ogrójca z perspektywy betlejemskiego żłóbka oraz zapowiedzi miecza boleści, który przeniknie serce Maryi. Rozważając tajemnice radosne uczyliśmy się wiary od postaci związanych z Bożym Narodzeniem.

Nowy RokDrukuj

• 01.01.2013
  • 1133 Czytań
Nowy RokNowy Rok przywitaliśmy, jak zwykle w kościele krótkim nabożeństwem. O północy zabrzmiały dzwony. Po nich odśpiewaliśmy kilka kolęd i w wielkiej zadumie odmówiliśmy wspólnie pierwsze w nowym roku kalendarzowym nabożeństwo.

Następnie ks. proboszcz złożył wszystkim życzenia noworoczne. Po nich złożyli je sobie wszyscy obecni w kościele.

Zakończenie roku kalendarzowegoDrukuj

• 01.01.2013
  • 1511 Czytań
Zakończenie roku kalendarzowegoDnia 31 grudnia 2012 r. o godz. 15:30 w kościele filialnym - w Jankowicach Wielkich i o godz. 17.00 w kościele parafialnym - w Wierzbniku zostało odprawione nabożeństwo dziękczynne połączone ze mszą świętą. W trakcie nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem dziękowaliśmy Bogu za otrzymane łaski w minionym roku oraz prosiliśmy o kolejne w nadchodzącym.

Na zakończenie nabożeństwa został odśpiewany uroczysty hymn Te Deum a ksiądz proboszcz życzył wszystkim wspaniałych przeżyć sylwestrowych.

Święto Świętej RodzinyDrukuj

• 30.12.2012
  • 1357 Czytań
Święto Świętej RodzinyW I niedzielę po Bożym Narodzeniu obchodziliśmy święto świętej Rodziny. W czasie mszy św. był odczytany List Episkopatu Polski: „ZACHOWUJCIE NIEDZIELĘ, A NIEDZIELA ZACHOWA WASZĄ RODZINĘ.” W liście tym biskupi zachęcali wiernych, aby nie tylko szanowali dzień pański, ale pamiętali także o uczestnictwie we mszy św. niedzielnej i świątecznej (Czytaj list biskupów).

Święto Świętych MłodziankówDrukuj

• 29.12.2012
  • 1370 Czytań
Święto Świętych Młodzianków28 grudnia, w liturgii wspominaliśmy świętych Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także Dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.

W liturgiczne wspomnienie świętych Młodzianków Kościół udziela specjalnego błogosławieństwa małym dzieciom. Dlatego po każdej mszy św.: w Wierzbniku i Jankowicach ks. proboszcz udzielał błogosławieństwa dzieciom.

Święto św. Jana Apostoła i EwangelistyDrukuj

• 27.12.2012
  • 1402 Czytań
Święto św. Jana Apostoła i EwangelistyW czwartek 27 grudnia w liturgii obchodziliśmy wspomnienie św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Podczas każdej mszy św. w Wierzbniku i w Jankowicach Wielkich, odbyło się błogosławieństwo wina, ku czci św. Jana.... Pod koniec mszy św. po błogosławieństwie wina ks. proboszcz częstował wszystkich uczestników winem.

Błogosławieństwo nie jest zachętą do pijaństwa, ale wypływa z wielowiekowej tradycji, według której Apostoł pobłogosławił zatrute wino i w ten sposób uwolnił je od trucizny.

Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennikaDrukuj

• 26.12.2012
  • 1423 Czytań
Święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennikaTradycyjnie już podczas Mszy św. w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia święci się w naszej Parafii owies. Parafianie przynoszą do kościoła ziarno, które trzymają przy sobie zawinięte w chustki lub małe woreczki.

Ks. Czesław Kocoń pobłogosławił ziarno, "aby służyło zwierzętom domowym za pokarm i lekarstwo i, aby zostało zasiany na wiosnę jako zapowiedź obfitego plonu". Proboszcz dodał: "Dzięki temu poświęceniu niech będą lepsze plony i Boże błogosławieństwo".

Bądźmy Apostołami MiłościDrukuj

• 25.12.2012
  • 1455 Czytań
Bądźmy Apostołami MiłościO północy została odprawiona pasterka. Za wzorem pasterzy, przybyliśmy do naszej świątyni tak jak to uczynili pasterze do szopy betlejemskiej.

Po mszy św. odbyła się adoracji Dzieciątka Jezus, które zostało ofiarowane przez siostrę Rafałę z Betlejem. W ciągu dnia, podczas każdej mszy św. uroczyście obchodziliśmy Narodzenie Chrystusa Pana. W kazaniu ks. proboszcz zachęcał do tego, aby postawa apostoła miłości - nawiązując do przemówienia nocnego - charakteryzowała się językiem miłości, bo tylko miłość przyprowadziła ludzi do Betlejem.

rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny