Budowa szopek w naszych kościołachDrukuj

 • Apis
 • 23.12.2011
 • 1102 Czytań
Wieczorem w czwartek (22.12) ruszyła budowa szopki w kościele parafialnym w Wierzbniku. Jak co roku w pierwszym etapie ustawiona została główna konstrukcja. Pierwsze owoce ciężkiej pracy szybko były widoczne.

Po ustawieniu konstrukcji drewnianej nastąpił kolejny etap tworzenie tła stajenki z elementami oświetlenia. Następnie zaczęto ustawiać figury – postacie Bożego Narodzenia. Już wtedy serca zaczęły szybko bić, bo można już całkowicie odczuć tajemnice tamtej Świętej Nocy w Betlejem.

W tym samym czasie powstała szopka betlejemska w kościele filialnym w Jankowicach Wielkich.

Nasza szopka ma tradycyjny wygląd i przy jej budowaniu nawiązujemy do tradycyjnych przekazów biblijnych. Każdego roku jednak można poczuć nutę świeżości. I tak samo wydaje się, że jest z przeżywaniem Bożego Narodzenia od dwudziestu wieków. Każdego roku odczuwamy to, co nazywamy tchnieniem Bożego ducha i doznaniem łaski.

Spowiedź przedświątecznaDrukuj

 • Apis
 • 19.12.2011
 • 1100 Czytań
W poniedziałek po czwartej niedzieli w naszej parafii odbyła się spowiedź przed świąteczna. Można by powiedzieć, że był to dzień pojednania, dzień refleksji nad naszym życiem, dzień korekty własnej drogi wiodącej przecież nieustanie i nieuchronnie ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem – Ojcem i Sędzią.

W posłudze pojednania służyli nam ks. proboszcz oraz księża z naszego dekanatu grodkowskiego: ks. proboszcz Dariusz Kużawa z parafii św. Stanisława biskupa i męczennika z Przylesia Brzeskiego, ks. proboszcz Janusz Rył z parafii św. Wawrzyńca z Kolnicy oraz ks. Proboszcz Wiesław Drygała z parafii Matki Bożej Różańcowej z Gnojnej.

Dla wszystkich parafian, którzy skorzystali z tej posługi pojednania była to kolejna szansa na korektę życia, ale także przystąpienie z czystym sercem do przeżywania zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.

Spotkanie opłatkoweDrukuj

 • Apis
 • 18.12.2011
 • 1128 Czytań
18 grudnia br. w świetlicy wiejskiej/ w byłym budynku szkolnym/ w Wierzbniku, z inicjatywy Koła Gospodyń z Wierzbnika, a przede wszystkim pani sołtys Bogumiły Pawlak odbyło się spotkanie opłatkowe dla emerytów, rencistów i osób samotnych. Na twarzach zaproszonych osób widać było uśmiech i radość, bo poczuli się w częścią licznej rodziny i nie sposób było czuć się osamotnionym.

Pani Sołtys Bogumiła Pawlak przywitała gości – przewodniczącego Rady Miejskiej pana Dariusza Gajewskiego, Burmistrza Gminy Grodków pana Marka Antoniewicza, wiceburmistrza Gminy Waldemara Wójcika, skarbnika Gminy panią Filomenę Zeman, oraz kierownika OSP panią Elżbietę Bieniek.Najcieplej przywitała jednak seniorów, dla których to spotkanie zostało zorganizowane.

Całe spotkanie rozpoczęło się od jasełek, które wprowadziły wszystkich uczestników w atmosferę świąt. Już tradycyjnie jasełka były przegotowane przez dzieci z przedszkola w Wierzbniku. Po nich z kolędami wystąpiła młodzież skupiona wokół parafialnej scholi.
Po tym artystycznym akcencie ks. proboszcz Czesław Kocoń poprowadził nabożeństwo wieczoru wigilijnego, które zakończyło się życzeniami i łamaniem opłatkiem.

Kościół na wschodzie to wielkie misjeDrukuj

 • Apis
 • 11.12.2011
 • 1167 Czytań
W III niedzielę adwentu w naszej Parafii obchodzony był Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu towarzyszyła zbiórka do puszek przed naszymi kościołami. Na ten cel zebraliśmy 485,70; w Jankowicach Wielkich – 215,60 i Wierzbniku 270,10

Sytuacja Kościoła w krajach postsowieckich jest bardzo trudna: świątynie są zniszczone, brakuje zaplecza duszpasterskiego. Księża, którzy tam pracują, muszą budować kaplice lub dostosowywać istniejące budynki do celów duszpasterskich. Chociaż Rosja i jej byłe republiki nie są krajami misyjnymi, to jednak warunki do pracy są tam misyjne” –mówił ks. proboszcz.

Podkreśla, że Kościół na Wschodzie stanowi olbrzymi obszar misyjny nie tylko terytorialnie, ale także geograficznie. Zebrane środki przeznaczone zostaną m.in. na cele edukacyjne, charytatywne czy chociażby zakup paliwa: „Wierni tworzący odradzający się Kościół katolicki na Wschodzie, gorliwie modlą się za ofiarodawców, w duchu wdzięczności za przekazane ofiary”, przekonywał ks. proboszcz.

Dzień Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie tradycyjnie odbywa się, z inicjatywy KEP, w drugą niedzielę Adwentu. W tym roku jego hasłem są słowa „Kościół naszym domem”. Obecnie na Wschodzie pracuje 250 księży diecezjalnych (w tym 2 z diecezji płockiej), 450 księży zakonnych, około 550 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych, kilku wolontariuszy.

Mikołajowe spotkanieDrukuj

 • Apis
 • 08.12.2011
 • 1192 Czytań
Tego dnia wszyscy zgromadzeni na mszach świętych w Jankowicach Wielkich i Wierzbniku wyznaliśmy wiarę w Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny.

Choć dogmat został ogłoszony w 1854r. prawda ta od wieków była obecna w Kościele. Według niej, Maryja została obdarzona przez Boga szczególną łaską, łaską poczęcia bez grzechu pierworodnego. Według Kościoła Katolickiego konsekwencją owego daru była bezgrzeszność w całym żywocie Maryi.

Z inicjatywy Rady Parafialnej oraz ks. proboszcza Koconia Czesława po wieczornej mszy świętej w Wierzbniku, podtrzymując piękną, świąteczną tradycję – zorganizowano dzieciom spotkanie ze św. Mikołajem, który po rozmowie rozdał dzieciom czekoladowe Mikołaje. Mikołajowe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

Roraty 2011Drukuj

 • Apis
 • 28.11.2011
 • 2030 Czytań
W poniedziałek po I niedzieli adwentu rozpoczęliśmy roraty „Ze świętymi czekamy na przyjście Dzieciątka Jezus”.

Dzieci codziennie będą poznawać osoby, które są związane z Bożym Narodzeniem oraz świętych, którzy spotkali w swym życiu Dzieciątko Jezus i tymi, którzy w sposób szczególny ukochali święta Bożego Narodzenia.

Po każdym dniu dzieci będą naklejać obrazek tematyczny na przygotowany baner oraz otrzymywać naklejki do swoich kalendarzyków.

Wieniec adwentowy - czuwanie i gotowość na przyjście PanaDrukuj

 • Apis
 • 27.11.2011
 • 2613 Czytań
W I niedzielę adwentu podczas każdej mszy św. święciliśmy wieńce adwentowe. Są one najbardziej wymownym zwyczajem adwentowym. Zwyczaj ten przejęliśmy z Niemiec.

Pewien Pastor w 1839 r. prowadzący przytułek dla dzieci wpadł na pomysł, aby przyozdobić świetlicę w czasie adwentu wieńcem. Na nim ułożył cztery duże świece, a miedzy nimi mniejsze. Tyle małych świec, ile było dni adwentu. Stroik adwentowy miał mobilizować do autentycznej modlitwy. W miarę upływu czasu zmniejszono liczbę świec, aż do czterech, które oznaczały cztery niedziele adwentu. Ten zwyczaj szybko rozpowszechnił się po całej Europie. W Polsce przyjął się po pierwszej wojnie światowej. Dzisiaj wieńce nie tylko spotykamy w kościele, ale także w domach. Wieniec i zapalone świece oznaczają czuwanie i gotowość na przyjście Pana.

Po południu na nabożeństwie adwentowym poświęcone zostały opłatki wigilijne.

Spotkanie kursantówDrukuj

 • Apis
 • 25.11.2011
 • 1009 Czytań
W piątek, 25.11.2011 r., miało miejsce uroczyste zakończenie projektu „Wierzbnik i My”. Oprócz uczestniczek kursów, obecni byli również zaproszeni goście. Wszyscy mieli okazję spróbowania smacznych potraw oraz podziwiania dekoracji stołów i sali przygotowanych przez kursantki. Każda z uczestniczek dostała zaświadczenie potwierdzające jej kwalifikacje w zawodzie: bukieciarz bądź kucharz.

Podczas spotkania nie zabrakło dobrej zabawy oraz wróżb andrzejkowych. Najpopularniejszą zabawą andrzejkową jest lanie wosku. Lanie wosku ma bardzo długą tradycję. Jeśli myślisz, że jest to zabawa przeznaczona jedynie dla dzieci, jesteś w dużym błędzie. O czym świadczyła zabawa andrzejkowa podczas naszego spotkania. Pięknie bawili się dorośli. Oczywiście nikt nie próbował przywiązywać jakiejkolwiek wagi do tego co wychodzi na wodzie. Jak przekonuje ks. proboszcz Czesław Kocoń wróżby są dozwolone jedynie jako forma zabawy, a nie zaglądanie w przyszłość. W przeciwnym wypadku wróżby są grzechem.

Film "Mali agenci"Drukuj

 • Apis
 • 22.11.2011
 • 1094 Czytań
Dzieci i młodzież, którzy uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych za trud i poświecenie pojechali w nagrodę na film „Mali agenci”.

Krótka historia głównej bohaterki Mariss, która nie tylko była żoną i matką, ale specjalną agentką w stanie spoczynku ukazała wiele problemów macierzyńskich i wychowawczych. Ostatecznie mimo trudnych relacji między matką a dziećmi, razem zawiązują zespół agentów, który przy pomocy hiper-wymyślnych gadżetów ocala świat.

Ta fabuła mogła ukazać pouczające wnioski:

- dla wyższych celów należy odłożyć kłótnie i waśnie;
- wspólne zadanie może do prowadzić do pojednania skłóconych ludzi;
- wzajemna cierpliwość w trudnych sprawach może stać się źródłem autentycznej miłości między ludzkiej;

W drodze powrotnej odwiedziliśmy na prośbę dzieci Mc Donalds. Zauroczeni filmem i wzajemnym spotkaniem w restauracji dzieci mino późnej godziny z radością powróciły do swoich domów.

Królestwo Prawdy i PokojuDrukuj

 • Apis
 • 20.11.2011
 • 1203 Czytań
W ostatnią niedzielę roku liturgicznego wspominaliśmy uroczystość Chrystusa Króla. Zamknęliśmy w ten sposób cały rok liturgiczny, który ukazywał Zbawiciela we wszystkich wymiarach Jego misji wobec człowieka.

Do południa na wszystkich mszach św. oddaliśmy cześć Chrystusowi Królowi Wszechświata.

Po południu zgromadziliśmy się na nabożeństwie poświęconym Chrystusowi Królowi Wszechświata. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odnowiliśmy nasze przyrzeczenie chrztu i prosiliśmy Boga, aby w naszym życiu zatriumfowały prawa Boga i Kościoła.

MODLITWA DO CHRYSTUSA KRÓLA

Panie Jezu Chryste, uznajemy Cię Królem wszechświata. Wszystko, co się stało, dla Ciebie jest stworzone. Wykonuj nad nami wszystkie Twoje prawa. Odnawiamy przyrzeczenia przy chrzcie złożone. Wyrzekamy się szatana i wszelkiej pychy jego i wszystkich spraw jego i przyrzekamy żyć, jak dobrym chrześcijanom przystoi, a nade wszystko zobowiązujemy się działać w tym kierunku, aby zatriumfowały prawa Boga i Twego Kościoła. Boskie Serce Jezusa, ofiarujemy Ci nasze drobne starania w tym celu, aby wszystkie serca uznały Twoją świętą władzę królewską, tak żeby królestwo Twego pokoju utwierdziło się na całym świecie.


Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny