• 15.08.2012
Uroczystość Wniebowzięcia NMP upamiętnia wzięcie do nieba Matki Pana Jezusa z duszą i ciałem. Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłoszony został przez papieża Piusa XII w 1950 r. Kult wniebowzięcia praktykowany był już we wczesnym chrześcijaństwie. Na ziemiach polskich święto Wniebowzięcia należy do najdawniejszych uroczystości maryjnych. Wniebowzięcie w polskiej tradycji ludowej nazywa się świętem Matki Bożej Zielnej.

W tym dniu w kościołach święci się kwiaty, wianki i zioła. Tak też było 15 sierpnia w naszej parafii. Po każdej mszy św. ks. proboszcz święcił przygotowane przez wiernych wianki z kwiatów i ziół.

W tym dniu kościół filialny w Jankowicach Wielkich obchodził swoje święto patronalne. Sumę odpustową i kazanie wygłosił o. Janusz Pawłowski ze zgromadzenia słowa Bożego z Nysy.

Tradycyjnie na odpust w Jankowicach pielgrzymują mieszkańcy z Wierzbnika. Podobnie było także i w tym roku. Mała grupa wiernych podjęła trud pielgrzymowania dla Matki Bożej Wniebowziętej. Całe uroczystości odpustowe zakończyły o godz. 16.00 nieszporami ku czci Najświętszej Maryi Panny