• 01.12.2013
Rozpoczęcie Nowego Roku liturgicznego1 grudnia 2013 roku, w I Niedzielę Adwentu, rozpoczęliśmy w trzech diecezjach metropolii górnośląskiej (diecezji gliwickiej, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej) Rok Rodziny, który potrwa do 28 grudnia 2014 r. tj. do Niedzieli Świętej Rodziny.

Jego rozpoczęcie ogłosili biskupi wszystkich trzech tworzących metropolitę diecezji we wspólnym liście pasterskim, który 1 grudnia br. został odczytany w parafiach całej metropolii.
W dokumencie czytamy m. in.:

Rok Rodziny w naszej metropolii będziemy przeżywać pod hasłem: „Rodzina Miłością Wielka”. Rodzina chrześcijańska to komunia-wspólnota osób zanurzona przez sakrament małżeństwa w miłości Bożej i urzeczywistniająca się we wzajemnej miłości męża i żony, rodziców i dzieci. Jej doskonałym wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu, którą obieramy na patrona Roku.
Obchodząc Rok Rodziny nie chcemy mnożyć nowych akcji i dzieł. Zależy nam na przypomnieniu i pokazaniu bogactwa działań formacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych, które w ramach duszpasterstwa rodzin podejmowane są w diecezji gliwickiej, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej.

Żeby lepiej z nich korzystać, trzeba wiedzieć o bogatej ofercie służby małżeństwu i rodzinie na każdym etapie, nawet w sytuacji kryzysu. By kościelne instytucje wspierania małżeństw i rodzin mogły jeszcze lepiej służyć, powinny współpracować ze szkołami, mediami i samorządami lokalnymi. Widzimy w nich naturalnych sprzymierzeńców w trosce o rodzinę, od której zależy jutro społeczeństwa, Kościoła i naszej Ojcowizny.