• Apis
  • 17.01.2014
Dzień JudaizmuW tym dniu w Polsce obchodziliśmy Dzień Judaizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Inicjatywa jest ważna, dlatego, że wychodzi naprzeciw nauczaniu Soboru Watykańskiego II i Papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnego Papieża Franciszka – powiedział ks. proboszcz w słowie wstępnym do mszy św.

Dzień Judaizmu został podjęty w naszym kraju przede wszystkim w odpowiedzi na nauczanie Jana Pawła II, który w 1986 roku zwrócił uwagę na to, że religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Zatem stosunek do niej jest inny, niż do jakiejkolwiek innej religii. Papież wyjaśnił, że wyznawcy judaizmu w pewien sposób są naszymi starszymi braćmi – powiedział ks. proboszcz w kazaniu okolicznościowym na ten dzień.

W modlitwie wiernych modliliśmy się w następujących intencjach:

- za Żydów, aby w świecie naznaczonym ateizmem i kulturą tymczasowości byli wyraźnym znakiem wskazującym na Jedynego i Prawdziwego Boga jako źródło życia, nieśmiertelności i wiecznego zbawienia.

- za nas samych, byśmy w naszych działaniach na rzecz dialogu zawsze kierowali się duchem miłości, szacunku i wzajemnego zrozumienia.

- by tragedia zagłady Żydów przemieniała umysły i serca tych, którzy nie dostrzegają religijnego sensu dialogu do budowania chrześcijańsko-żydowskiego braterstwa.