• 26.12.2015
Poświęcenie owsa W drugi dzień świąt - w dzień świętego Szczepana – pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską zgromadziliśmy się w naszych świątyniach: w Jankowicach Wielkich i w Wierzbniku. To właśnie w tym dniu tradycyjnie rolnicy święcili ziarna wiosennego zboża, które już niedługo zasieją na polach.

W czasie poświęcenia owsa w wielu parafiach na zebranych w kościele padł deszcz ziaren, którym obrzucają się miejscowi, by w ten sposób zapewnić sobie zdrowie, szczęście, a przede wszystkim obfitość urodzaju w nowym roku. Zwyczaj jest pamiątką kamienowania męczennika, patrona kamieniarzy, chorych, opętanych, umierających, a nawet koni.

Wiosną, przed zasiewem, gospodarz musiał zrobić na początku pola niewielkie koło, a w nim znak krzyża. Tu wraz z modlitwą wrzucał gęsto pierwsze ziarna, które wiosną wschodziły, tworząc soczyście zielony znak krzyża – znak śmierci i zmartwychwstania, zapowiedź odradzającego się życia.

Święty Szczepanie – módl się za nami. Obfitych plonów -życzymy -naszym rolnikom.