• 23.07.2016
Diecezjalny Dzień WspólnotyO godz. 06.30 wyruszyliśmy na Diecezjalny Dzień Wspólnoty ŚDM na Górze św. Anny. Droga szybko nam minęła. Dokładnie o godz. 08.10 zostaliśmy zatrzymani przez służby porządkowe przy Muzeum Powstańców Śląskich, gdzie został zaparkowany nasz autokar. Następnie musieliśmy się przejść pieszo po bardzo stromym szlaku obok kaplicy Trzeciego Upadku do Sanktuarium św. Anny. Mimo różnych ludzkich słabości spokojnie dotarliśmy na Rajski Plac, który powoli wypełniał się pielgrzymami różnych narodowości. Z placu udaliśmy się do Groty Lourdzkiej, w której już od 08.30 gromadziły się pierwsze grupy zagraniczne.

Nasza grupa osadziła się na skarpie wokół groty, z której mogliśmy obserwować co się dzieje w całej grocie. Góra Świętej Anny jeszcze czegoś takiego w swojej historii nie przeżywała: wielobarwne, radosne zgromadzenie ponad 4 tysięcy młodych z ponad 30 krajów tętniło życiem, spontanicznie wznoszonymi okrzykami, pieśniami i hymnami poprzednich ŚDM: „Abba, Ojcze” oraz „Jesus Christ you are my life”.

Na Mszę św. przyjechało także ponad tysiąc wiernych diecezji opolskiej, którzy chcieli dzielić radość młodych i zaczerpnąć z ich entuzjazmu. - Tak jak mówi Ojciec Święty: z kim przestajesz, takim się stajesz.

Mszy św. odprawianej w języku łacińskim przewodniczył bp Andrzej Czaja, a koncelebrowali m.in. kard. Philippe Barbarin - arcybiskup Lyonu (Francja), kard. José Luis Lacunza Maestrojuán , biskup David (Panama), arcybiskupi i biskupi z Czech, Niemiec, Malawi, Libanu, Holandii, Australii oraz około dwustu księży diecezji opolskiej oraz opiekunów grup młodych pielgrzymów.

- Święta Anna zdaje się nam mówić: Jezus powinien być w naszym życiu zawsze na pierwszym miejscu, Maryja na drugim, nasz bliźni na trzecim - jeśli zależy nam na dojściu do Domu Ojca, do nieba. Trzeba Jezusowi otworzyć drzwi serca, przyjąć Go z radością i z nim iść przez życie. Dlatego papież senior w swej encyklice „Deus Caritas Est” stwierdza: „u początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej, czy jakiejś wielkiej idei, ale spotkanie.

Spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie”. Być chrześcijaninem znaczy Boga brać w swoje życie, Bogiem żyć i Bogiem się dzielić stale - mówił w kazaniu opolski ordynariusz.

Po kazaniu nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które poprowadził kard. Barbarin. - Widzę wśród was tyle entuzjazmu, a cóż dopiero będzie w Krakowie podczas spotkania z papieżem Franciszkiem! Pojedziecie w kierunku Krakowa - poproście tam Boga o niesamowity dar: o to byście mogli wytrwać w miłości Jezusa, aż do ostatniego tchnienia - powiedział przed końcowym błogosławieństwem francuski kardynał.

Pod koniec Mszy św. nastąpił także akt przekazania duszpasterstwu młodzieży diecezji opolskiej krzyża ze specjalnym, towarzyszącym mu przesłaniem biskupa opolskiego Andrzeja Czai dla młodych:” Śmierć Pana głoście! To znaczy miłość Jezusa, Jego bliskość i obecność pośród nas, i nowe życie dla nas. Dlatego, że On życie dał, żyje z nami i dla nas, i tak okazuje nam swoje miłosierdzie. Zatem miłosierdzie Pana głoście! Trwajcie przed Jezusem i Jemu służcie! Astare coram Iesu et Ei ministrare!”.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się do Opola na dalszy ciąg Dnia Wspólnoty. A nasza grupa ze względu na jutrzejsze szczególne spotkanie ze św. Michałem w znaku figury z Monte Sant Angelo udaliśmy się do domu.