• 27.08.2017
DożynkiW niedzielę 27.08.2017 w Gminie Olszanka obchodziliśmy Święto Plonów. Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w Jankowicach Wielkich. Msza św. w kościele p/w Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny o godz. 14.00 rozpoczęła gminne dożynki. Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Gielczowski, a wraz z nim koncelebrowali ks. Czesław Kocoń – oraz ks. Dariusz Kurzawa – proboszcz parafii Przylesie. Ks. Zbigniew wygłosił też okolicznościowe kazanie. W nim zachęcał do modlitwy wdzięczności, bo „ona jest najpiękniejszą prośbą do Boga”. W kazaniu także mówił jak święto plonów wygląda w krajach misyjnych. Przybliżył nam obrazy z Peru i Wenezueli, gdzie pracował na misjach.

Przedstawiciele różnych społeczności naszej gminy przynieśli do kościoła owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. W czasie Mszy świętej zostały pobłogosławione wieńce żniwne, owoce i warzywa. Dziękowaliśmy Panu Bogu za zbiory. Prosiliśmy, aby wszyscy ludzie mieli pod dostatkiem chleba powszedniego oraz polecaliśmy w modlitwach wszystkich pracujących na roli.

Po mszy św. odbył się przemarsz Korowodu Dożynkowego na boisko sportowe. Tutaj miał miejsce konkurs wieńców dożynkowych. Od godz. 16:00 do 19:00 trwały prezentacje artystyczne. Na scenie wystąpiły: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach Wielkich, dzieci z zespołu tanecznego „Puls – Przylesie” oraz Aleksandra Szyszka z Obórek ze swoim recitalem. Zwieńczeniem była wspólna zabawa taneczna z zespołem „Karo” .