• Apis
  • 20.05.2018
I Komunia Św. Jankowice W.Przed jedenastą ks. proboszcz udał się do dzieci zgromadzonych przed bramą wejściową na plac kościelny w Jankowicach Wielkich. Tutaj dzieci poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo Boże. Po nim procesyjnie dzieci udały się do kościoła. Msza św. rozpoczęła się od przedstawienia i wyznania wiary poszczególnych kandydatów do I komunii św. Do Komunii św. zostało przygotowanych 10-cioro dziewczynek:
Kaja Maria Domagała
Julia Marta Furdykoń
Julia Nicola Gruszczyńska
Nikola Estera Kotara
Hanna Kinga Kowalska
Hanna Martyna Perec
Paulina Iwona Siedlecka
Paulina Weronika Stańczyk
Amelia Stopińska
Oliwia Emilia Wątroba
oraz dwóch chłopców:
Mikołaj Mateusz Skwarczyński i Paweł Tomasz Zdunek

Czytania z dnia odczytali: I czytanie z podziałem na role Hania Kowalska i Mikołaj Skwarczyński, a natomiast II czytanie Kaja Domagała. Psalm zaśpiewał pan organista Mirosław Karliński. Po ewangelii odbyła się pełna radości i entuzjazmu ze strony dzieci homilia dialogowana nawiązująca do tematu tegorocznej uroczystości: „Ja jestem światłością i wy jesteście światłością”. Dzieci dobrze zrozumiały co to znaczy być światłością Chrystusa. Na pytanie kaznodziei: Czy chcą być światłością odpowiedziały jednoznacznie „tak”. Następnie ksiądz Czesław dodał: „Od dziś to światło będzie świecić mocniej, bo będziecie mogli nosić w swoim sercu Chrystusa. A on powiedział, że jest „światłością świata”. Życzę wam, aby Chrystus był dla was Jedynym Światłem, a wtedy będziecie szczęśliwi.”

W trakcie homilii dzieci przynosiły do ołtarza swoje promienie, jako deklarację, że będą światłością Chrystusa w świecie. Modlitwę wiernych poprowadzili dzieci i rodzice: Amelka ze swoja mamą oraz Paweł ze swoim tatą. Podczas modlitwy Ojcze nasz dzieci trzymały się za ręce otaczając ołtarz. Ten gest złączonych rąk był wyrazem jedności i miłości do Jezusa Chrystusa. Pieśń „Przygotuję ci serc” była wyrazem gotowości przyjęcia Pana Jezus do swoich serc.

Wszystkie dzieci przyjmowały Chleb Eucharystyczny nie tylko z głębokim wzruszeniem, ale przede wszystkim z wielką radością. Po komunii dzieci podziękowały Panu Jezusowi za ten wspaniały dar miłości oraz rodzicom za przygotowanie ich do uroczystości. Natomiast słowa wdzięczności rodzice przekazali księdzu proboszczowi.