• 26.09.2011
25 września obchodziliśmy w parafii Uroczystość odpustową ku czci św. Michała Archanioła. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się w dwóch etapach: najpierw poprzez Nowennę do św. Michała Archanioła, a później poprzez rekolekcje, które były głównym akcentem naszego przygotowania.

IV niedziela września, tj. XXVI niedziela zwykła stała się dla nas szczególną niedzielą. Była to niedziela uwielbienia Boga poprzez ręce naszego patrona św. Michała Archanioła oraz podziękowania patronowi za wszelkie otrzymane łaski, polecając się dalszej opiece.

Uroczystej sumie, którą rozpoczęliśmy się o godz. 11.00 przewodniczył o. Adam Nitka . Ks. proboszcz Czesław Kocoń koncelebrował mszę odpustową w intencji parafian żyjących i zmarłych. W mszy odpustowej uczestniczył także ks. Alfons Stiller.

Na zdjęciu od lewej strony ks. proboszcz Czesław Kocoń, o. Adam Nitka, ks. Alfons Stiller

Kazanie odpustowe wygłosił główny koncelebrans mszy św. o. Adam Nitka, michalita. W swoim kazaniu ukazując różne sytuacje z życia zwrócił uwagę, jak zły duch nas nieustannie atakuje i jak jesteśmy na niego narażeni. Ojciec Święty Jan Paweł II na Audiencji Generalnej 13 czerwca 1986 r. powiedział miedzy innymi: „Pismo święte, a zwłaszcza nowy testament, w wielu miejscach mówi o tym, że panowanie i działanie szatana i innych złych Duchów obejmuje cały świat i wszystkich ludzi. Jesteśmy nieustanie na niego narażeni. Świadczy o tym choćby przypowieść Chrystusa o roli (którą jest cały świat), o dobrym nasieniu i złym, które diabeł zasiewa jakby chwast wśród pszenicy, starając się równocześnie wyrwać z serc dobro, jakie zostało w nich „zasiane” (Mt 13, 38). I stąd też te liczne wezwania do czujności (por. Mt 26, 41; 1P 5,8), do modlitwy i postu (por. Mt 17,21). Stąd dobitne stwierdzenie Pana Jezusa: „ten rodzaj (złego ducha) można wyrzucić tylko modlitwą i postem” (Mk 9,29). Działalność szatana w stosunku do ludzi objawia się przede wszystkim w kuszeniu do Zła. Zły duch usiłuje wpłynąć na człowieka, na jego wyobraźnię oraz wyższe władze jego duszy, by odwrócić od prawa Bożego. O. Adam Nitka wskazał, że w takiej rzeczywistości z pomocą nam przychodzi podobnie jak w akcie stwórczym św. Michał Archanioł. Przy jego pomocy możemy pokonywać wpływy szatana. Nie wolno nam zapominać o spowiedzi i eucharystii, które są środkami zabezpieczającymi i dodającymi siły do przeciwstawianiu się złu.

Procesja eucharystyczna wokół kościoła. Na pierwszym planie ks. proboszcz Czesław Kocoń. Baldachim niosą w pierwszym rzędzie od lewej Gloger Karol i Grochalski Wiesław; w drugim rzędzie od lewej Czeredrecki Adam i Walczak Tadeusz. Przenajświętszy Sakrament jest niesiony przez o. Adama Nitkę

Mszę odpustową zakończyliśmy procesją wokół kościoła i Hymnem Uwielbienia „Ciebie Boże Wielbimy”. Ostatnim aktem mszy odpustowej była modlitwa o wstawiennictwo św. Michała Archanioła:

„Święty Michale Archaniele
wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego Ducha
bądź nam obroną.
Oby Go Bóg pogromić raczył
o to prosimy,
a Ty Wodzu Niebieskich Zastępów,
szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen."

Więcej zdjęć w naszej galerii - Zobacz