• Apis
  • 09.07.2018
Wizyta Portugalczyków w naszej parafiiW poniedziałek, w godzinach południowych ks. proboszcz wraz ks. Zbigniewem Gielczowskim i Zofią Filipowską udali się autokarem na wrocławskie lotnisko, aby przywitać pielgrzymów z Portugalii i przewieźć ich na noclegi do parafii. Krótko przed godz. 15.00 goście wylądowali we Wrocławiu. Z lotniska udali się na obiad do Auchan. Po obiedzie wyruszyli w drogę powrotną do Jankowic Wielkich. Tutaj nastąpiło oficjalne przywitanie gości w kościele filialnym. Po słowach powitalnych ks. proboszcz życzył miłego pobytu w naszym Kraju.

Po krótkim nabożeństwie razem udaliśmy się na salę do Jankowic Wielkich. Tutaj mieszkańcy przygotowali kolację. W trakcie wieczerzy gości przywitały pani sołtys Teresa Kowalska i przewodnicząca Stowarzyszenia Rozwoju Wioski pani Teresa Kawecka. Pod koniec tego przyjacielskiego spotkania ks. proboszcz poinformował gości z Portugalii u jakich rodzin będą rozlokowani podczas pobytu w naszej parafii. Przedstawiciele tych rodzin uczestniczyli w agapie powitalnej. Po tym przyjacielskim spotkaniu zabrali ich do siebie.

Od następnego dnia rozpoczął się program pobytu gości w naszej Ojczyźnie. Udali się:
we wtorek do Częstochowy i Gidel
w środę do Oświęcimia i Wadowic
w czwartek do Wieliczki i Kalwarii Zebrzydowskiej
w piątek do Krakowa
w sobotę do Nysy, Opola i Winowa.

W niedzielę 15 lipca cała grupa z Portugalii uczestniczyła we mszy św. w Wierzbniku o godz. 11.00. Sumę sprawowali ks. Czesław Kocoń, ks. Zbigniew Gielczowski oraz ks. Wiktor. Ks. Proboszcz przewodniczył eucharystii i wygłosił kazanie, które było tłumaczone na język portugalski przez ks. Zbigniewa. Pod koniec mszy św. ks. Wiktor opiekun grupy portugalskiej podziękował naszej parafii, a przede wszystkim rodzinom, które przyjęły jego wiernych do swoich domów za gościnę, życzliwość, wspaniałe przyjęcie i świadectwo wiary. Ks. Proboszcz również wyraził swoją wdzięczność parafianom za wspaniałą atmosferę, a także wszystkim rodzinom, które włączyły się na jego prośbę do przyjęcia gości do swoich domów.

Popołudnie spędziliśmy w atmosferze rodzinnej. Najpierw udaliśmy się na koncert naszej scholi parafialnej prowadzonej przez panią Brygidę Roter oraz koncert organowy w wykonaniu pana Krzysztofa Mańczyka oraz solistki Doroty Gatnar. Po tym koncercie spotkaliśmy się przy stole biesiadnym na placu przedszkolnym. Tu spotkanie było wypełnione wspólnym śpiewem i tańcami. Oczywiście nie zabrakło także bogatego poczęstunku, który przygotowali mieszkańcy Wierzbnika.

Następnego dnia rano spotkaliśmy się w kościele filialnym na krótkim nabożeństwie pożegnalnym, w czasie którego ks. proboszcz jeszcze raz podziękował gościom z Portugalii za przepiękne świadectwo wiary. Wszystkim uczestnikom wręczył pamiątkowe zdjęcia oraz prezent, który upamiętniał ich pobyt w naszej parafii i w Polsce. Słowa wdzięczności także skierował pod naszym adresem ks. Wiktora. Później nastąpiło pakowanie bagaży i pożegnanie z rodzinami. Trudno było się rozstać. Nawiązały się liczne przyjaźnie, a może coś więcej. Były śpiewy, uściski i …łzy. Rozstawaliśmy się z nadzieję, że przyjdzie jeszcze taki dzień, kiedy znów się spotkamy.

Z Jankowic Wielkich udaliśmy się do Grodkowa, gdzie nasza grupa portugalska spotkała się z panem Burmistrzem Markiem Antoniewiczem. Po tym bardzo serdecznym spotkaniu goście udali się na lotnisko do Wrocławia poprzez Brzeg, gdzie jeszcze zwiedzili kościół Miłosierdzia Bożego, św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża. Z lotniska około godz. 19.00 odlecieli do swojej ojczyzny czyli Portugalii.