• 18.08.2020
Pielgrzymka dziękczynnaRankiem 18 sierpnia sprzed kościoła w Wierzbniku wyruszyło pięć samochodów wiozących pielgrzymów – dzieci pierwszokomunijne z rodzicami - na Górę św. Anny oraz do parku Miniatur w Olszowej. Pierwszym celem pielgrzymów było sanktuarium franciszkańskie, czyli Bazylika Mniejsza na Górze św. Anny gdzie o godzinie 11.00 uczestniczyliśmy we mszy św. dziękczynnej za dar I Komunii św. Mszy św. przewodniczył o. Sebastian, który także wygłosił kazanie. W eucharystii koncelebrował ks. proboszcz Czesław Kocoń.

Uczestnicy mieli możliwość podziwiać bazylikę i klasztor pięknie położone na szczycie Góry Chełmskiej. Ze szczytu, a zwłaszcza z ogrodu klasztornego, rozciąga się przepiękna panorama. Ten uroczy zakątek przed milionami lat był czynnym wulkanem. Dziś na jego bazaltowym stożku i szczycie góry wznosi się kaplica p.w. św. Józefa. Wokół wzgórza znajduje się około 40 kaplic i kościołków tworzących dróżki kalwaryjskie. Z tego też względu sanktuarium pasyjno-maryjne na Górze św. Anny nazywane jest często „Śląską Jerozolimą”.

Po przeżytej w sanktuarium Eucharystii pielgrzymi udali się do Groty Luordzkiej, gdzie pokolenia śląskie się modliły. Po wizycie w Grocie udaliśmy się przed pomnik św. Jana Pawła II. Tutaj prawie wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po spacerze wokół bazyliki i obowiązkowej wizycie przy straganach z pamiątkami i lodami pojechaliśmy do Olszowej - Parku miniatur. Tutaj dzieci mogły podziwiać miniatury różnych ciekawych budowli europejskich. Prawdziwą atrakcją był park linowy. Po południu wróciliśmy do domu.