• 13.05.2012
W VI niedzielę wielkanocną, 13 maja, w dniu wspomnienia Matki Bożej Fatimskiej, najmłodsi wierni w kościele parafialnym p/w św. Michała Archanioła przystąpili do sakramentu Pierwszej Komunii świętej. Chłopcy i dziewczęta, uczniowie ze Szkół Podstawowych z Jankowic Wielkich, z Lipowej oraz jedna osoba z Grodkowa, długo przygotowywali się do tej ważnej chwili tzn. pośrednio przez całe trzy lata i bezpośrednio przez ostatni rok szkolny.

W białych albach punktualnie o godz. 11.00 stawili się na miejsce uroczystości przed kościołem w towarzystwie swoich rodzin, gdzie rozpoczęła się liturgia I Komunii świętej. Ksiądz proboszcz przywitał dzieci, a rodzice udzielili swoim pociechom błogosławieństwa. Następnie z pieśnią na ustach udaliśmy się do kościoła.

Podczas mszy św. wszystkie dzieci śpiewały, czytały, mówiły wiersze - swoje role aktywizujące ich do lepszego przeżycia uroczystości. Śpiewały psalm, pieśń na przygotowanie darów i przed przyjęciem komunii św. Tematem przewodnim było hasło „JEZUS SŁOŃCEM”. W homilii nawiązując do ewangelii ks. proboszcz przeprowadził dialog z dziećmi. Poprzez niego wskazał, że Jezus będąc naszym przyjacielem jest takim światłem w ciemności.

Dzieci dobrze rozumiały na czym polega przyjaźń ludzka i na czym polega przyjaźń z Jezusem Chrystusem. Dlatego zwracając się do rodziców powiedział, że przyjaźń z Jezusem jaka dokonuje się podczas I komunii św. żeby mogła wydać właściwe owoce wymaga z ich strony troski i odpowiedzialności. Takiej jak to jest w przypadku rolników, którzy muszą otoczyć swoją opieką ziarno rzucone w glebę. Bez tej troski ono nigdy nie wyda owocu. Podobnie jest w ich przypadku. Jeśli nie otoczą opieką ziarna przyjaźni, jakie zostało rzucone w ich serce to nigdy ono nie wyda właściwych owoców.

Najważniejszym momentem tego dnia było przyjęcie Jezusa do serca. Dzieci trochę się denerwowały, ale po chwili były bardzo szczęśliwe. Dla każdego dziecka było to wielkie przeżycie. Oto ci, którzy od niedzieli pełniej uczestniczą w Eucharystii:

z Jankowic Wielkich:
Dąbek Maria
Kloch Gabriel
Kryczka Miłosz
Łukawiecki Bartosz
Ryś Paulina
Straub Kacper
Śliwa Piotr
Tokarz Anita

z Wierzbnika:
Brączek Wiktor
Cichocka Zuzanna
Dudzik Wojciech
Matulewicz Mateusz
Perlińska Dagmara
Początek Martyna
Waliduda Damian

Niech ten uroczysty dzień I komunii św. stanie się dla tych dzieci nowym etapem w życiu, w którym największym skarbem pozostanie Jezus Eucharystyczny.