• Apis
  • 15.05.2012
Zgodnie z wielowiekową tradycją trzy dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są w Kościele Katolickim jako tzw. Dni Krzyżowe. W Polsce procesje od dawien dawna udawały się do krzyży stojących w polach, przy których odprawiano nabożeństwa błagalne, i stąd nazwa. Zwyczaj ten, nieco zanikający w ostatnich latach, w naszej parafii jest nadal kultywowany. W poniedziałek - 14 maja 2012 roku - procesja przeszła do krzyża misyjnego obok pani Markiewicz, we wtorek do kapliczki u państwa Pasiutów, w środę do kapliczki św. Jana Nepomucena u państwa Mazurów.

Pomimo nienajlepszej pogody (chłód i zachmurzono) wierni uczestniczyli najpierw we mszy św. wieczornej, a potem procesji i polowych nabożeństwach, prosząc Dobrego Boga o dobre zbiory i sprzyjającą pogodę.

Dni błagalne, do których należą także Dni Krzyżowe, początkami sięgają czasów starożytnych, a dokładniej V wieku. Kiedy około 450 roku naszej ery Francję dotknęły klęski żywiołowe, Święty Mamert - biskup Vienne - polecił odprawiać procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim. Po zatwierdzeniu w roku 511 przez synod w Orleanie tego nabożeństwa, przyjęło się ono w krajach chrześcijańskich.

Modlitwa o urodzaje:

Boże wszechmogący, dawco wszystkich rzeczy, rozkaż ziemi Twojej, aby płodną była, i wydała dary Twoje sługom Twoim. Niech ją Twoje rosy i Twoje słońce, Twoje deszcze i Twoje pogody, i całe Twoje otoczenie powietrzne, sprawą i sposobem Tobie jednemu znajomym, użyźnią dla nas i rodzajną uczynią. Twoje to Panie posialiśmy ziarno, Twojej opiece i Twojej Opatrzności oddane: potem ludu Twego skropione. Chleba naszego powszedniego racz nam dać, Panie nasz, Ojcze nasz. Nie spuszczaj na nas plag Twoich Boże, którzy na gniew Twój zasługujemy: ale wielkością Boskich darów Twoich racz serca nasze do wdzięcznego opatrzności Twojej wychwalania łaskawie zagrzewać. Prosimy Cię Boże w Trójcy jedyny, przez Jezusa Chrystusa Pana naszego, Syna Twojego, któremu z Ojcem i z Duchem świętym cześć, chwała i dziękczynienie, teraz i przez wieki wieków. Amen.