deutsch polski
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

O miejscowości i parafii
Parafia Wierzbnik należy do dekanatu grodkowskiego, który znajduje się w obrębie Przedpola Sudetów na terenie Opolszczyzny. Graniczy od północy i zachodu z diecezją wrocławską, od południa z dekanatem otmuchowskim, nyskim i skoroszyckim, zaś od wschodu z niemodlińskim.

Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła wzmiankowany jest w 1387 roku. Rozbudowany w 1638 roku. Dokumenty historyczne mówią o częściowo murowanym, częściowo drewnianym. Gruntownie zostaje przebudowany prawdopodobnie po pożarze w 1766 roku na styl późnobarokowy z gotyckim murem wokół placu. Z tego też okresu pochodzi główny ołtarz z kolumnami, z obrazami św. Piotra i Św. Pawła oraz rzeźbami św. Jadwigi i św. Katarzyny i dwoma aniołami.

W 1999 roku z 3 na 4 maja kościół dotknął prawdziwy dramat. W nocy wybuchł pożar, który zniszczył częściowo dorobek dziedzictwa wieków. Ale mieszkańcy parafii stanęli na wysokości zadania i doprowadzili do renowacji i rekonstrukcji spalonych części oraz do ponownego uruchomienia organów, które zostały uruchomione krótko przed pożarem. Dzisiaj kościół na nowo tętni pięknem odnowionych zabytków, ponieważ powrócono podczas konserwacji do pierwotnych polichromii.

Do lat 70-tych XX wieku parafia w Wierzbniku obejmowała także miejscowości Jankowce, Obórki, Przylesie Brzeskie, Kolnicę, Młodoszowice, Przylesie Dolne, Lipową, które się usamodzielniły. Obecnie w obszarze parafii pozostała miejscowość Jankowice Wielkie z kościołem pomocniczym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzmiankowanym w XV w., od 1535 r. do 1945 r. protestanckim.

Proboszczami Parafii pw. Św. Michała Archanioła po roku 1945 byli: ks. Piotr Guła, ks. Walerian Donnerstag, ks. Karol Wolny, ks. Karol Podkówka, ks. Józef Pitera, ks. Franciszek Wieczorek. Obecnie proboszczem jest ks. Czesław Kocoń.
Materiały na stronie są własnością Parafii Wierzbnik © 2011 - 2019                     Projekt i opieka webmasterska Apis © 2011 - 2019
rm lumen trwam plus nasz dziennik gosc niedzielny
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. 2016       Google PageRank Checker