6 kwietnia 2014 V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Od dzisiejszej, piątej, Niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. W kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy do wszystkich, a zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

W związku z kolejną rocznicą śmierci pragniemy przeprowadzić w naszej parafii już tradycyjną akcję dobroczynną, w której chcemy stać się przedłużeniem dobroci i miłości, jakie niósł przez życie Bł. Jan Paweł II. Pragniemy przypominać światu, że jego miłość i dobroć nadal pośród nas są żywe. A nasz czyn ma być tego widzialnym znakiem.

Nasze dobro, które jest owocem miłości Bł. Jana Pawła II chcemy przekazać na rehabilitację małego Bartusia Kurhofera, który w sierpniu skończy 4 latka, a już tyle w swoim życiu przeżył….. Przyszedł na świat z zespołem Downa, latem 2011 r. zachorował na jedną z najcięższych postaci sepsy. Lekarzom udało się uratować mu życie, ale niestety, kosztem amputacji kończyn. Od tego momentu przechodzi różne rehabilitacje, które przynoszą powoli oczekiwany owoc. W tej chwili rodzina zbiera pieniądze na zakup protez, które trzeba będzie wymieniać często – wraz z rozwojem malca. Apelujemy – to wołanie rodziców – o pomoc do wszystkich, którym los Bartka nie jest obojętny. Każda złotówka jest ważna, cenna, pomocna. Razem możemy więcej.

Pamiętajmy: ….Im dajesz więcej, tym większym się stajesz…”/Antoine de Sait-Exupery/. Pomóżmy Bartkowi iść przez życie! Pomóżmy choć trochę normalnie żyć. Dlatego pamiętajmy, że dzisiejszą niedzielę przeżywamy pod hasłem: „Czyńmy dobro i nieśmy miłość innym ludziom, jak to czynił Błogosławiony Jan Paweł II”.

Zapraszam na film: Karol, który został świętym
Film opowiada historię dziadka, który wspomina swojemu wnukowi Kacprowi spotkania z Papieżem Bł. Janem Pawłem II, który tworzy na ich podstawie animacje komputerowe, które składają się na fascynującą, filmową opowieść o Karolu Wojtyle - niezwykłym człowieku i przywódcy duchowym Polaków.

Chciałbym przypomnieć, że między nami krąży kronika, w której możemy zapisać swoje wspomnienia o Ojcu Świętym, modlitwy dziękczynne za kanonizację, prośby itd.

Nabożeństwo Gorzkich Żali:
- w Jankowicach Wielkich o godz. 14.00
- w Wierzbniku o godz. 15.00

W piątek Droga Krzyżowa i msza św. szkolna dla dzieci i młodzieży.

W przyszłą niedzielę Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W przyszłą niedzielę błogosławieństwo palm. Przed każdą mszą św. będzie można zakupić palmy za 5 zł.

W przyszłą niedzielę w kościele parafialnym o godz. 17.00 odbędzie się koncert organowo-chóralny. Jest to jeden z cyklu koncertów Jubileuszowych z okazji 30-lecia pracy artystycznej i wychowawczej p. mgr Krzysztofa Mańczyka w chórze mieszanym „Harmonia” z Jejkowic. Emocjonalnie związany z naszą parafią, kościołem, a szczególnie z naszymi organami, które jako pierwszy w 1997 r. zainaugurował po ok. 50 latach niemocy, pragnie swój Jubileusz uwieńczyć także szczególnie ze swoim chórem w naszym kościele. W programie koncertu usłyszymy utwory pasyjne zarówno chóralnie, jak również solowe na organach w swoim opracowaniu, a także kompozytorów wysokiego formatu.
Serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie z Krzysztofem Mańczykiem, tym razem także z jego chórem.

W sobotę przed Niedzielą Palmową spotkania młodzieży w rejonach diecezji. Uczestnicy przynoszą gałązki palmowe. Dla naszej młodzieży spotkanie w Nysie.

13 kwietnia 2014 NIEDZIELA PALMOWA

Czas Wielkiego Postu dobiega końca. Jak ten czas przeżyłem? Czy pomyślałem o pojednaniu z Bogiem w sakramencie pokuty? Czy chociaż jeden raz uczestniczyłem w nabożeństwach wielkopostnych: Drodze Krzyżowej czy Gorzkich Żalach? Jak wypełniłem postanowienia wielkopostne?

Dzisiaj w kościele parafialnym o godz. 17.00 odbędzie się koncert organowo-chóralny. Jest to jeden z cyklu koncertów jubileuszowych z okazji 30-lecia pracy artystycznej i wychowawczej p. mgr Krzysztofa Mańczyka w chórze mieszanym „Harmonia” z Jejkowic. Emocjonalnie związany z naszą parafią, kościołem, a szczególnie z naszymi organami, które jako pierwszy w 1997 r. zainaugurował po ok. 50 latach niemocy, pragnie swój jubileusz uwieńczyć także szczególnie ze swoim chórem w naszym kościele. W programie koncertu usłyszymy utwory pasyjne zarówno chóralne, jak również solowe na organach w swoim opracowaniu, a także kompozytorów wysokiego formatu.
Serdecznie zapraszam na kolejne spotkanie z Krzysztofem Mańczykiem, tym razem także z jego chórem.

Dzisiejszą niedzielą – Niedzielą Palmową Męki Pańskiej – rozpoczynamy przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy go tak, jak powinien przeżywać go człowiek wierzący – godnie, po chrześcijańsku.
Liturgia Wielkiego Poniedziałku, Wtorku i Środy, ukazuje nam Chrystusa – cierpiącego sługę, który dobrowolnie składa w ofierze swoje życie, aby wejść razem z nami do chwały Ojca. Natomiast najważniejsze dni tego tygodnia to: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Te dni nazywamy Triduum Paschalnym, są największym świętem kościelnym i stanowią szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, punktem kulminacyjnym jest obchód Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a kończą się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.
W te dni przyjdźmy do naszych kościołów na wspólnotowe przeżywanie pięknej, bogatej i jakże wymownej liturgii.

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek - w Wierzbniku o godz. 18.00. Po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Porządek adoracji:
- po mszy św. I Róża oraz ogół wiernych i mieszkańcy Jankowic Wielkich
- 20-21 II i III Róża
- 21-22 IV Róża, młodzież i mężczyźni
- 22.00 zakończenie adoracji

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Zaleca się zachowanie abstynencji od pokarmów mięsnych do Wigilii Paschalnej.
Ofiara składana przy adoracji krzyż jest przeznaczona na utrzymanie Kościołów w Ziemi Świętej.

Nabożeństwo Krzyża o godz. 17.30 w Wierzbniku. Po nabożeństwie adoracja przy Bożym Grobie:
- 19-20 mieszkańcy wioski Wierzbnika i Jankowic Wielkich
- 20-21 IV i III Róża
- 21-22 II i I Róża oraz młodzież
- 22.00 zakończenie adoracji

Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie od godz. 8.00
Porządek następujący:
- 08-09 rozpoczęcie adoracji i adoruje I Róża
- 09-10 II Róża
- 10-11 dzieci
- 11-12 I Róża z Jankowic Wielkich
- 12-13 II Róża z Jankowic Wielkich
- 13-14 Mieszkańcy Jankowic Wielkich
- 14-15 młodzież
- 15-16 III Róża
- 16-17 IV Róża
- 17-18 wierni ze Wspólnoty Mieszkaniowej z Wierzbnika
- 18-19 wierni od Wiernego - Krawecka
- 19-20 Wspólnota św. Michała Archanioła
- 20-21wierni od Kałuży - Paździorko
- 21-22 wierni od Krajewski - Zawada
- 22-22.30 wierni od Żyłki -Waliduda
22.30 ogół wiernych i zakończenie adoracji

Poświecenie pokarmów:
w Jankowicach Wielkich o godz. 16.30
w Wierzbniku o godz. 17.00

Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną o godz. 22.30. Na wigilię przynosimy świece.

Związek małżeński maja zamiar zawrzeć: Mańkowski Seweryn zam. w Jankowicach Wielkich i Bałamut Karolina zam. w Jankowicach W. – zap. I

W ramach naszej akcji: „Czyńmy dobro i nieśmy miłość innym ludziom, jak to czynił Błogosławiony Jan Paweł II” w ubiegłą niedzielę zebraliśmy 1848.10: Jankowice Wielkie - 943.10, Wierzbnik - 905.00