3 marca 2013 - III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Dzisiaj przypada III Niedziela Wielkiego Postu. Kolekta jest przeznaczona, jak w każdą I niedzielę miesiąca na potrzeby Seminarium Duchownego i innych instytucji diecezjalnych. W przyszłą niedzielę będzie na pokrycie kosztów energii.

Nabożeństwo Gorzki Żali w Jankowicach W. o godz. 14.00; a w Wierzbniku o godz. 15.00 05 marca, we wtorek zapraszam na II część filmu Bakhita na salę Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Jankowicach Wielkich o godz. 17.00

W piątek Dzień Kobiet zapraszam kobiety na swoją mszę z okazji ich święta. Dzisiaj także msza św. szkolna dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej.

Zapraszam wszystkich wiernych na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a przede wszystkich tych, którzy jeszcze w tym roku nie byli na tym nabożeństwie.

W tym tygodniu w Gościu Niedzielnym jako dodatek otrzymamy płytę z filmem dokumentalnym o papieżu Benedykcie XVI, opowiada o dzieciństwie, młodości i latach wojennych Josepha Ratzingera.

Ponadto w Gościu Niedzielnym” także:
Jak w przeszłości wybierano papieży;
Wszystko o półprocentowym odpisie podatkowym na Kościół.

Umocnieni łaską Chrystusa wracamy do naszej codzienności, by ją przepajać światłem wiary. Na odwagę wyznawania wiary przyjmijmy błogosławieństwo Boże.

10 marca 2013 - IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Przeżywamy dzisiaj IV Niedzielę Wielkiego Postu tzw. niedzielę "Laetare". Podkreśla ona w sposób szczególny akcent paschalnej nadziei i radości. Przekraczamy połowę naszego Wielkiego Postu. Jak ten czas przeżywamy? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że to ma być czas naszego nawrócenia? Czy wzięliśmy udział w nabożeństwach wielkopostnych: Gorzkich Żalach czy Drodze Krzyżowej?

Nabożeństwa Gorzkich Żali:
- w Jankowicach W. o godz. 14.00
- w Wierzbniku o godz. 15.00

W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz msza św. szkolna dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej.

Nawiązując do Listu na Wielki Post naszego biskupa ordynariusza, biskup Andrzej Czaja zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które takiego stanu życia nie mogą uzdrowić, na modlitewne spotkanie, które odbędzie się w Niedzielę Palmową 24 marca 2013 r. o godz. 15.00 w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi w Opolu przy ul. Drzymały. Spotkanie będzie miało formę nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem Księdza Biskupa oraz wspólną Adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem.

Bóg jest miłosiernym Ojcem wobec każdego z nas. W pełnieniu uczynków miłosierdzia starajmy się naśladować naszego Ojca. Niech w tym spiera nas Jego moc, której udziela nam teraz w swoim błogosławieństwie.

17 marca 2013 - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Od dzisiejszej, piątej, niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. W kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

Nabożeństwo Gorzki Żali:
- w Jankowicach Wielkich o godz. 13.30
- w Wierzbniku o godz. 15.00

We wtorek - 19 marca - przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP - patrona naszych rodzin, a szczególnie tych, które potrzebują jego wstawiennictwa. Zapraszamy na Mszę św. do wspólnej modlitwy, szczególnie solenizantów.

W piątek Droga Krzyżowa i msza św. szkolna dla dzieci i młodzieży.

W przyszłą niedzielę kolekta na budowę obiektów kurialnych i konserwację kościelnych obiektów zabytkowych.

W przyszłą niedzielę błogosławieństwo palm. W przyszłą niedzielę przed każdą mszą św. będzie można zakupić palmy za 5 zł.

W przyszłą niedzielę w kościele parafialnym o godz. 18.00 odbędzie się koncert religijny zespołu z Czech.

W sobotę przed Niedzielą Palmową spotkania młodzieży w rejonach diecezji. Uczestnicy przynoszą gałązki palmowe. Dla naszej młodzieży spotkanie w Nysie.

Nawiązując do Listu na Wielki Post, Biskup Opolski zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które takiego stanu życia nie mogą uzdrowić, na modlitewne spotkanie, które odbędzie się w Niedzielę Palmową 24 marca 2013 r. o godz. 15.00 w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi w Opolu przy ul. Drzymały. Spotkanie będzie miało formę nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem Księdza Biskupa oraz wspólną Adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem.

Ufność pokładana w Bogu pozwala nam inaczej spojrzeć na naszą codzienność, na to, co nas niepokoi i martwi. Niech Boże błogosławieństwo, które za chwilę przyjmiemy da nam siłę, abyśmy mogli to nowe spojrzenie zachować i nie wracali do starych przyzwyczajeń, które zamykają nas na sprawy Boże.

24 marca 2013 NIEDZIELA PALMOWA

Czas Wielkiego Postu dobiega końca. Jak ten czas przeżyłem? Czy pomyślałem o pojednaniu z Bogiem w sakramencie pokuty? Czy chociaż jeden raz uczestniczyłem w nabożeństwach wielkopostnych: Drodze Krzyżowej czy Gorzkich Żalach? Jak wypełniłem postanowienia wielkopostne?

Nabożeństwo Gorzkich Żali:
w Jankowicach Wielkich o godz. 14.00
w Wierzbniku o godz.18.00, po nabożeństwie koncert formacji muzycznej Toque de silencio

Dzisiejszą niedzielą – Niedzielą Palmową Męki Pańskiej – rozpoczynamy przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy go tak, jak powinien przeżywać go człowiek wierzący – godnie, po chrześcijańsku.

Liturgia Wielkiego Poniedziałku, Wtorku i Środy, ukazuje nam Chrystusa – cierpiącego sługę, który dobrowolnie składa w ofierze swoje życie, aby wejść razem z nami do chwały Ojca. Natomiast najważniejsze dni tego tygodnia to: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Te dni nazywamy Triduum Paschalnym, są największym świętem kościelnym i stanowią szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, punktem kulminacyjnym jest obchód Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a kończą się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

W te dni przyjdźmy do naszych kościołów na wspólnotowe przeżywanie pięknej, bogatej i jakże wymownej liturgii.

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek - w Wierzbniku o godz. 18.00. Po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Porządek adoracji:

- po mszy św. I Róża oraz ogół wiernych i mieszkańcy Jankowic Wielkich
- 20-21 II i III Róża
- 21-22 IV Róża, młodzież i mężczyźni
- 22.00 zakończenie adoracji

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Zaleca się zachowanie abstynencji od pokarmów mięsnych do Wigilii Paschalnej.

Ofiara składana przy adoracji krzyża jest przeznaczona na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

Nabożeństwo Krzyża o godz. 17.30 w Wierzbniku. Po nabożeństwie adoracja przy Bożym Grobie:
- 19-20 mieszkańcy wioski Wierzbnika i Jankowic Wielkich
- 20-21 IV i III Róża
- 21-22 II i I Róża oraz młodzież
- 22.00 zakończenie adoracji

Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie od godz. 8.00
Porządek następujący:
- 08-09 rozpoczęcie adoracji i adoruje I Róża
- 09-10 II Róża
- 10-11 dzieci
- 11-12 I Róża z Jankowic Wielkich
- 12-13 II Róża z Jankowic Wielkich
- 13-14 Mieszkańcy z Jankowic Wielkich
- 14-15 młodzież
- 15-16 III Róża
- 16-17 IV Róża
- 17-18 wierni ze Wspólnoty Mieszkaniowej z Wierzbnika
- 18-19 Wierny - Krawecka
- 19-20 Wspólnota św. Michała Archanioła
- 20-21Kałuża - Paździorko
- 21-22 Krajewski - Zawada
- 22-22.30 Żyłka -Waliduda
22.30 ogół wiernych i zakończenie adoracja

Poświecenie pokarmów:
w Jankowicach Wielkich o godz. 16.30
w Wierzbniku o godz. 17.00

Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną o godz. 22.30. Na wigilię przynosimy świece

SPOWIEDŹ PRZEDŚWIĄTECZNA W PONIEDZIAŁEK:

W JANKOWICACH WIELKICH – GODZ. 16.00
W WIERZBNIKU – GODZ. 17.30

31 marca 2013 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Składamy sobie dzisiaj życzenia. Przeżywając te święta jako ludzie wierzący pragniemy, aby wiara w to, że Jezus zmartwychwstał, że żyje i jest wśród nas, przenikała nasze życie i była obecna w każdym jego wymiarze.

Dzisiaj uroczyste nieszpory, które zakończą całe Triduum Paschalne o godz. 15.00.

Jutro drugi dzień świąteczny - Poniedziałek Wielkanocny. Pamiętajmy, że jest to dzień, w którym w naszych świątyniach zbierane są ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wsparcie tej katolickiej uczelni jest naszym obowiązkiem moralnym. Czynimy to jednak nie tylko z poczuciu obowiązku, ale przede wszystkim z wielkiej miłości do Boga i naszej ojczyzny, które wiele zawdzięcza temu Uniwersytetowi.

Jutro w kościele parafialnym o godz. 11.00 msza św. w intencji mężczyzn i młodzieńców.

Jutro jeszcze zbiórka do puszek w ramach naszej parafialnej akcji z okazji kolejnej rocznicy śmierci Papieża Polaka - „ Czyńmy dobro i nieśmy miłość innym ludziom, jak to czynił Błogosławiony Jan Paweł II”. Nasze dobro, które jest owocem miłości Bł. Jana Pawła II chcemy przekazać na rehabilitację małego Oskara z Wierzbnika.

W tym tygodniu chciałbym się spotkać:
W środę po mszy św. z rodzicami dzieci komunijnych
W czwartek po mszy św. z rodzicami młodzieży, która ma przystąpić do sakramentu Bierzmowania

Odpowiedzią człowieka na zmartwychwstanie Chrystusa jest powstanie do nowego życia. Niech w tym dziele pomoże nam Boże błogosławieństwo.