1999 - Ołtarz w płomieniach
- 02.11.2011
- Media o nas
- 2642 Czytań
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z XIII wieku. Obecny, barokowy kształt nadano mu w 1766 roku, kiedy odbudowano go po ogromnym pożarze.

Widziałam płomienie
– Ołtarz również barokowy, pochodził z I połowy XVIII wieku – mówi Anna Strzoda, starszy inspektor ds. zabytków ruchomych w biurze opolskiego konserwatora zabytków. – Został on nieco przebudowany na początku następnego wieku, ale jego ogólny kształt pozostał do dziś bez zmian.
Ogień w kościele w Wierzbniku zauważyła około 2 nocy Stefania Sandulak, która mieszka w gospodarstwie obok kościoła.
– Myślałam, że w oknach miga niezgaszone światło – opowiada starsza pani. – Pobiegłam, jednak obudzić księdza. Jak się okazało to ostatnia chwila, bo ołtarz już się palił, a w kościele było pełno dymu.
Nieodwracalne straty
Na miejscu zjawiło się niemal natychmiast siedem jednostek straży pożarnej. Aż do rana strażacy walczyli z płomieniami, które na szczęście, strawiły tylko część zabytkowego ołtarza.
- Żeby dostać się do środka kościoła musieliśmy rozbić boczne drzwi, które na co dzień były zabudowane boazerią – opowiada oficer drużyny opolskiej straży pożarnej. – Dopiero wtedy udało się nam ugasić płomienie.
W efekcie pożaru zniszczeniu uległo prawe skrzydło ołtarza. Na nim umieszczone były dwie figury świętych Pawła i Katarzyny. Ponadto spłonął owalny obraz umieszczony na boku ołtarza przedstawiający św. Michała Archanioła oraz część tabernakulum.
- To są straty nieodwracalne, nawet nie potrafię przeliczyć na pieniądze – dodaje Anna Strzoda. – Ewentualna rekonstrukcja zabytkowego ołtarza będzie kosztować majątek.
W naszym archiwum - audycja Radia Opole nagrana po pożarze: Pobierz i posłuchaj.
ZDRZAŁKA DARIUSZ, OPOLE
SUPER Express, dnia: 05 maja 1999 nr 103(2431) str. 6
SUPER Express, dnia: 05 maja 1999 nr 103(2431) str. 6