• Apis
  • 15.12.2012
Projekcja  filmu "The Human Experience"15 grudnia o godz. 17.00 na sali Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Jankowicach Wielkich odbyła się projekcja głośnego dokumentu „The Human Experience”. Na projekcji zgromadziła się nie wielka grupa naszych wiernych. Mogli oni nie tylko obejrzeć dokument, ale także porozmawiać Maciejem Syką, który jest złączony z grupą głównych bohaterów filmu.

Po wieczornej mszy św. zgromadziliśmy się w sali. Po przywitaniu przez ks. proboszcza, Maciej Syka wprowadził nas w klimat filmu. Powiedział, że film pokazuje historię dwóch braci, którzy poszukują sensu życia. Odbywają podróż do różnych części świata rozpoczynając od bezdomnych w Nowym Jorku poprzez chore dzieci w Limie, aż do trędowatych w Ghanie.

Film rozpoczął się od krótkich migawek historii świata: wojny, głód, zburzenie muru berlińskiego, choroby, bieda. Ten wstęp do filmu pokazał nam ile w świecie jest tragedii, dramatu, i ludzkiego cierpienia. Po nim rozpoczyna się historia dwóch braci Jeffa i Michaela, którzy zostali oddani przez swoich rodziców do sierocińca prowadzonego przez franciszkanów. Po osiągnięciu dojrzałości stawiają sobie pytania o sens własnego życia. Poszukują go najpierw wśród bezdomnych w Nowym Jorku. Wspólnie z nimi zamieszkują i prowadzą razem z nimi życie. Mimo trudnego swojego życia starają się poznać życie tych, którzy mają się jeszcze gorzej niż oni. Tutaj doświadczają dobroci, miłości i serca od ludzi z marginesu. Przekonują się od swoich braci, jakim dramatem jest brak akceptacji człowieka przez wzgląd na jego pochodzenie i stan. Mimo tej fatalnej rzeczywistości nie tracą nadziei.

Rzeczywistością każdego życia jest nadzieja – mówi jeden z nich. Po doświadczeniach z nowojorskimi bezdomnymi udają się do Peru. Dokładnie do Limy, gdzie spotykają się z dziećmi chorymi oddanymi do sierocińców, sierotami i bezdomnymi. Tutaj odkrywaliśmy, ile jest autentycznej nadziei i miłości w tych, którzy zostali skrzywdzeni przez naturę życia. To był dla mnie najbardziej wzruszający moment w filmie, okropny płacz dzieci z powodu bólu i cierpienia, wyciskał łzy z oczu. Po tych wydarzeniach w Limie udają się do Afryki, a dokładnie do Ghany, gdzie spotykają się z ludźmi chorymi na AIDS oraz ciepiącymi na trąd. Cała ta podróż pozwalała im odkrywać odpowiedź na pytanie - „Kim jesteśmy, po co żyjemy i jaki jest sens naszego życia”. Oczywiście tych odpowiedzi nie podają na talerzu, ale samemu trzeba do tego dochodzić.

Większość z tego seansu wyszła z większą dawką nadziei i wiary w człowieka. Więcej o filmie możemy dowiedzieć się na jego oficjalnej stronie internetowej, dostępnej także w języku polskim.