• Apis
  • 25.06.2013
Kolejny film Roku Wiary:  "Bitwa pod Wiedniem" 666, 668, 675, 676, 693 /

Przed wakacjami w ramach Roku Wiary obejrzeliśmy jeszcze jeden film "Bitwa pod Wiedniem". Film opowiadał nam historię jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach Europy. 11 września 1683 r.: tysiące żołnierzy toczyło bitwę pod murami Wiednia. Europa walczyła o utrzymanie swoich ziem. Trzysta tysięcy wojowników imperium Osmańskiego przedarło się przez Stary Kontynent zostawiając na swojej drodze spustoszenie i śmierć. Ich przywódca, Wielki Wezyr Kara Mustafa przewodził im w bitwie o unicestwienie Chrześcijaństwa i zdobycie terytorium.

Jednak narody europejskie mimo braku jednomyślności zjednoczyły się przeciwko najeźdźcy w obronie swojej tożsamości. Wspierani duchowo przez wysłannika Bożego Marco D’Aviano oraz Jana III Sobieskiego z jego husarską armią, bohatersko stawili czoła wrogowi broniąc Europę przed zalewem muzułmańskim, broniąc wiary naszych ojców w Chrystusa i Jego Matkę.
W podsumowaniu ks. Proboszcz powiedział, że film między innymi pokazał jak wielką w tamtych czasach była Polska. Nie tylko siłą fizyczną, ale i duchową. Czy doczekamy się kiedyś tak wielkiej potęgi Polski? Tym pytaniem zakończył projekcję filmu i podziękował wszystkim uczestnikom za dzisiejszą obecność.