• Apis
  • 07.09.2013
Nocne pielgrzymowanieCo roku na początku września w naszej parafii jest organizowana nocna pielgrzymka, która wpisuje się w parafialne nocne czuwania z okazji I soboty miesiąca. Gromadzimy się o godz. 21.00 w kościele filialnym p/w Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Jankowicach Wielkich. Po krótkim nabożeństwie wyruszamy do parafialnego kościoła p/w św. Michała Archanioła w Wierzbniku. Pielgrzymka kończy się o północy mszą św. w kościele parafialnym.

Podobnie było i tym razem. W I sobotę miesiąca – 07. września br. - wierni z Jankowic i Wierzbnika zgromadzili się w kościele. O godz. 21.00 rozpoczęliśmy nocne czuwanie nieszporami. We słowie wstępnym ks. proboszcz poinformował, że „Dziś w kościołach katolickich na całym świecie słychać modlitwę o pokój dla Syrii. Papież Franciszek poprosił wszystkich wierzących o post i modlitwę w tej intencji. Wieczorem na Placu świętego Piotra zaplanowano między innymi papieskie medytacje. Dlatego tym naszym czuwaniem łączymy się z papieżem Franciszkiem i wszystkie nasze modlitwy, trudy, ofiary, poświecenie związane z naszą pielgrzymką będziemy ofiarowali w tej intencji, tzn. o pokój w Syrii.” Po nieszporach wyruszyliśmy pielgrzymką do kościoła parafialnego. Czas pielgrzymowania był wypełniony modlitwą i śpiewem. Podczas marszu odmawialiśmy różaniec św., koronkę do miłosierdzia oraz wezwania do Matki Bożej. To wszystko było przeplatane pieśniami maryjnymi.


Wędrowaliśmy w ciemności. Lekko między chmurami przyświecał nam księżyc. Dystans pomiędzy Jankowicami Wielkimi i Wierzbnikiem jest niewielki, dlatego nie pozwala się zmęczyć stopom. Odczuwa się trochę zmęczenia. Temu pielgrzymowaniu towarzyszyły słowa pieśni z Taize: „W ciemności idziemy, w ciemności, do źródła Twojego życia, tylko pragnienie jest światłem, tylko pragnienie jest światłem”. A północy w drzwiach kościoła parafialnego nuciliśmy: „ O Maryjo witam Cię, O Maryjo kocham Cię, O Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci swe!” I chociaż podczas mszy św. odczuwaliśmy trochę zmęczenia trudami pielgrzymki, wszyscy dziękowaliśmy Matce Bożej i Jej Synowi za okazję, aby przeżyć z Nimi tę noc.